Zanim wsiądziesz na pokład samolotu – kilka słów o odprawie

urlW dzisiejszych czasach podróżowanie samolotem staje się coraz bardziej popularne. Ceny biletów lotniczych spadają z roku na rok, zwiększa się również komfort samego lotu. Jednak wiele osób wciąż nie jest przekonana do tego typu transportu. Nie chodzi bynajmniej o lęk przed lataniem, ale o niepewność jak to wszystko w ogóle będzie wyglądało. Porty lotnicze są ogromne i mogą potęgować wrażenie zagubienia. Właśnie dlatego warto wcześniej zapoznać się z procedurą odprawy. Wcale nie jest taka straszna!

Musisz przejść przez odprawę, bez niej nie ma mowy o wpuszczeniu Cię na pokład samolotu. Dzisiaj większość linii lotniczych udostępnia ją online, a co za tym idzie, nie musisz stać w długich kolejkach i przyjeżdżać na lotnisko dużo wcześniej. Polskie Linie Lotnicze LOT uruchamiają odprawę online 24 godziny wcześniej, a zamykają ją na 2 godziny przed. Dzięki temu możesz to spokojnie załatwić we własnym domu. Warunkiem jest tylko posiadanie drukarki, bo będziesz musiał wydrukować kartę pokładową. Tanie linie lotnicze pozwalają na tego typu odprawę na kilka, a nawet na kilkadziesiąt dni przed planowaną podróżą.

Jeśli jednak podróżujesz pierwszy raz, to dla własnego komfortu psychicznego możesz skorzystać z odprawy na lotnisku. Musisz jednak pamiętać, że nie wolno Ci się spóźnić. To, że masz lot na 7.00, to nie znaczy, że możesz przyjść o 6.30 i to wystarczy. Odprawy zaczynają się najczęściej na dwie godziny przed odlotem, a przy podróżach międzykontynentalnych nawet na trzy lub cztery godziny przed. Musisz być przygotowany na oczekiwanie – tak wygląda rzeczywistość lotniska. Jeśli chcesz sprawdzić czy twoja odprawa już się rozpoczęła, to wystarczy, że spojrzysz na tablicę odlotów i poszukasz swojego lotu – powinien przy nim pojawić się napis „CHECK IN” i numer odpowiedniego stanowiska. Udaj się tam niezwłocznie, bo może się okazać, że jest całkiem spora kolejka. Pracownicy sprawdzą Twój dowód osobisty, nadadzą bagaż i oznaczą torbę podręczną. Pamiętaj, żeby mieć też przy sobie inne niezbędne dokumenty, o ile w danym kraju są wymagane, np. wizę lub paszport. Dostaniesz również kartę pokładową, która gwarantuje Ci wstęp do samolotu. Następnie wędrujesz do kontroli paszportowej, gdzie jeszcze raz zostaną sprawdzone Twoje dokumenty i wreszcie trafiasz do kontroli bezpieczeństwa. To bardzo ważne miejsce na całym lotnisku, bo gwarantuje bezpieczny przelot. Postaraj się nie mieć na sobie żadnych metalowych elementów, żeby uniknąć późniejszej rewizji osobistej. W bagażu podręcznym również nie możesz posiadać żadnych ostrych i niebezpiecznych przedmiotów.

Na karcie pokładowej, poza numerem miejsca w samolocie, umieszczone jest również oznaczenie gate’u, czyli specjalnej poczekalni, do której możesz udać się zaraz po kontroli bezpieczeństwa albo tuż przed odlotem. Właśnie z tego miejsca zostaniesz wpuszczony do samolotu.

Po drodze do poczekalni znajduje się prawdziwy raj dla wszystkich zakupoholików – strefa bezcłowa. Znajdziesz tam całą masę sklepów, w których będziesz mógł kupić tańsze perfumy, kosmetyki, a nawet alkohol. Poza tym znajduje się tam również sporo restauracji, a nawet kioski i księgarnie.

Lotnisko wcale nie musi być miejscem nieprzyjemnym. W końcu zostało przygotowane z myślą o ludziach i musi być dla nich przyjazne. Odprawa nie jest niczym strasznym – jeśli masz jakieś wątpliwości, to obsługa na pewno je rozwieje/

Tekst powstał we współpracy z portalem Planaxy.com

Dodaj komentarz