Czy po odebraniu spadku wszystkie formalności się kończą?

Śmierć bliskiej osoby wiąże się nie tylko z żałobą, ale i pewnymi zobowiązaniami, takimi jak ostatnia wola zmarłego. Jednak często na drodze do załatwienia wszelkich niezbędnych formalności staje prawo, podatki i wiele innych skomplikowanych procesów. Jak więc przygotować się do odebrania spadku? Czy potrzebne są specjalne dokumenty? Kto jest upoważniony do wypełnienie ostatniej woli zmarłego? Tym zagadnieniom przyjrzymy się w tym artykule.

Nowe podatki od spadku – czy będą dla nas korzystniejsze?

Nareszcie rząd zaczyna słuchać próśb obywateli i tworzy nowe, lepsze i korzystniejsze dla podatników ustawy. Jedną z nich jest dziedziczenie przedsiębiorstwa. Na czym to polega? Jak wygląda w praktyce? 

Zmiany będą dotyczyły osób, które otrzymają firmę w spadku po osobie, z którą nie są blisko spokrewnione. Przykładowo, jeżeli przejmiemy po zmarłym przyjacielu lub bardzo dalekim krewnym, jego działalność gospodarczą, będziemy objęci tą nową ustawą podatkową.

Na czym dokładnie polega nowy podatek od spadku?

Ten nowy podatek od spadku polega na tym, iż w ciągu 6 miesięcy od przyjęcia woli z testamentu, należy zgłosić nabycie przedsiębiorstwa. Poza tym, jeżeli chcemy, by ulga nie unieważniła się, musimy przez co najmniej 24 miesiące kontynuować działalność firmy, którą otrzymaliśmy w spadku.

Co ciekawe, nawet jeżeli potraktujemy podarowaną przez zmarłego działalność jako wkład danej spółki, nadal jest to zgodne z prawem i również nie trzeba będzie odprowadzać z tego tytułu żadnego podatku.

A co z rodziną zmarłego i jej dziedziczeniem firmy?

Przy okazji warto wspomnieć, że każda osoba blisko spokrewniona ze zmarłym i otrzymująca w testamencie jego firmę, zostaje automatycznie zwolniona z opłacania jakiejkolwiek części podatku z tytułu wzbogacenia się przez wykonanie woli z testamentu.

Należy jedynie dostarczyć do urzędu specjalny formularz o oznaczeniu SD-Z2. Dokładne dane na temat nowego podatku od spadku można znaleźć na tej stronie internetowej: http://urzadskarbowy24.pl/

Na podstawie art. 66 ustawy z dnia 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesywnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej (Dz.U. z 2018 r. poz 1629).