Mieszkania coraz częściej za gotówkę / Kredyt gotówkowy

Zarabiamy coraz więcej i stać nas na w pełni własne dobra. Z drugiej strony banki oferują nam niestety coraz mniej korzystne produkty w zakresie kredytów hipotecznych. Prawne uregulowania sprawiają też, nie wszystkich stać na takie zobowiązanie. Właśnie dlatego już od kilku lat nieruchomości na rynku polskim coraz częściej kupujemy za gotówkę. Sprawdź szczegóły.

Mieszkanie jako inwestycja

Coraz częściej mieszkanie traktujemy już nie tylko jako swój azyl do spędzania życia w pełnym komforcie, ale jako inwestycję. Chociaż wahania cen na rynku nieruchomości są zauważalne, to nadal właściciele takich lokali na nich nie tracą. Polacy chętnie lokują więc swoje oszczędności w mieszkania, które dzięki wynajmowaniu generują dla nich kolejny zysk. Dzisiaj to jedna z lepszych lokat w ramach pomnażania gotówki.

Czy wiesz, że blisko 40% wszystkich transakcji, jakie zawarte były w 2017 roku i dotyczyły zakupu nieruchomości, odbyło się przy wykorzystaniu gotówki? Nabywcy wcale nie zaciągali kredytu hipotecznego, a jednym wsparciem bardzo często był kredyt gotówkowy, przeznaczany na przykład na remont albo wyposażenie nabytego mieszkania.

Od kredytu hipotecznego wolimy kredyt gotówkowy

Nie ma wątpliwości, że liczba zaciąganych kredytów hipotecznych spada. Wsparcie finansowe ze strony banków jest nam coraz mniej potrzebne. W zamian zaciągamy na przykład kredyt gotówkowy na dowolny cel, a zdobyte w ten sposób środki przeznaczamy na dołożenie do puli pieniędzy na nieruchomość, wspomniany już remont albo wyposażenie wnętrz.

Kredyt gotówkowy jest przez nas zdecydowanie bardziej akceptowalny z kilku powodów. Przede wszystkim jest go łatwiej zaciągnąć, a cała procedura weryfikacji naszej zdolności kredytowej jest nie tylko łagodniejsza, ale i szybsza. Po drugie, kredyt gotówkowy jest tańszy, a umowa kredytowa nie obowiązuje przez większość naszego życia. 30 lat współpracy z bankiem jest dla nas wystarczającym czynnikiem odstraszającym.

Ukraińcy a rynek nieruchomości

Warto zaznaczyć, że na statystyki dotyczące płatności gotówką za nieruchomości nabywane w Polsce wpłynęły również zakupy Ukraińców. Warto zdać sobie sprawę, że legalny pobyt oraz pracę ma u nas już ponad 2 miliony sąsiadów zza wschodniej granicy. Większość z nich to właśnie z Polską wiąże swoje plany na przyszłość. Tutaj lokują więc swój kapitał.

Ponieważ zdolność obywateli Ukrainy jest bardzo często niewystarczająca, by móc ubiegać się o zobowiązanie kredytowe, kupują nieruchomości za gotówkę zdobytą na przykład ze sprzedaży mieszkań w swojej ojczyźnie. Należy się tylko cieszyć, że tak duża grupa społeczna inwestuje właśnie u nas, poprawiając tym samym sytuację branży nieruchomości.

Perspektywy dla Polaków

Eksperci rynku finansowego przyznają, że w kolejnych latach w zakresie metody nabywania nieruchomości niewiele się zmieni. Nadal banki mają spore powody do niepokoju, bo kredyty hipoteczne będą coraz mniej zaciągane. Lepsza sytuacja będzie zaś, biorąc pod uwagę kredyt gotówkowy. Popularność takiego produktu nie zmaleje i nadal tego rodzaju zobowiązanie będzie nabywane chętnie.