Jak zdobyć pieniądze na zasłużony urlop?

Oszczędzanie, pożyczka od znajomych, podjęcie dodatkowej pracy czy zaciągnięcie kredytu gotówkowego to najczęściej wymieniane źródła finansowego wsparcia, dzięki któremu możliwa jest realizacja corocznych wakacji. Okazuje się, że na wczasy wyjeżdża tylko połowa Polaków, a 33% z nas w ogóle o nich nie myśli.

Ile wydajemy na wakacje?

Wakacje poza granicami naszego kraju kosztują statystycznego polskiego turystę jakieś 2 900 złotych. Te w Polsce są prawie o połowę tańsze. Właśnie dlatego spędzamy wakacje najczęściej w kraju. Jeśli nawet decydujemy się na zagraniczne wojaże, to z reguły rezygnujemy z usług biur podróży. Wyjazdy planujemy samodzielnie, nierzadko podróżujemy własnym autem, a nie latamy samolotami.

Skąd mamy na wakacje?

Wakacje marzeń to cel oszczędzania większości osób, które starają się regularnie odkładać tzw. zaskórniaki. To właśnie oszczędności przeznaczamy najczęściej na wypoczynek. Ponieważ przeciętny Polak, któremu udaje się odkładać jakieś nadwyżki pieniędzy, nie ma w przysłowiowej skarpecie więcej niż wysokość dwukrotnej pensji, to wczasy są najczęściej tygodniowe. Tylko nieliczni mogą pozwolić sobie na dłuższe wakacje. 2% osób decyduje się na kredyt gotówkowy. Marzenia o podróżach na koniec świata nierzadko są możliwe do spełnienia tylko dzięki zewnętrznemu wsparciu finansowemu. Banki udzielają tzw. kredyty celowe. W okresie przedwakacyjnym potencjalni klienci mogą wybierać spośród wielu ofert różnych instytucji. Takie zobowiązania są o wiele tańsze niż kredyt na dowolny cel.

Kiedy decyzja o kredycie jest racjonalna?

Wydawałoby się, że decyzja o zaciągnięciu kredytu na wakacje podejmowana jest zawsze pod wpływem emocji. Okazuje się jednak, że w wielu przypadkach jest całkowicie świadoma. Dla większości kredytobiorców to najlepsze rozwiązanie, dzięki któremu nie trzeba rezygnować ze swoich marzeń i wyczekiwanego urlopu. Kredyt gotówkowy będzie idealną opcją dla osób, które chwilowo znalazły się w dołku finansowym, ale mają pewność, że już niedługo ich sytuacja zostanie naprawiona na tyle, że nie tylko będą w stanie spłacać miesięczne raty, ale może nawet pozbyć się zaciągniętego kredytu w całości. Zobowiązanie tego rodzaju jest też dobre dla tych, którzy mają w okresie wakacji również inne wydatki, ale ich miesięczny budżet nie ucierpi poprzez spłatę rat. Kredytem ratują się także ci, którym nie udało się uzbierać całej kwoty na wakacje.

Zanim podejmiesz decyzję o kredycie

Odpowiedź sobie na pytania:

– czy odpoczynek jest Ci na pewno potrzebny?

– czy Twoje wakacje muszą być takie drogie?

– czy zaciągnięty kredyt gotówkowy nie osłabi Twojej kondycji finansowej?

– czy jesteś w stanie zaciągnąć zobowiązanie kredytowe i spłacać je przez kolejne lata?

– czy inne potrzeby mają wyższy priorytet?

Szczere odpowiedzi na te pytania dadzą Ci jasny obraz Twojej sytuacji.