Oszczędzanie energii elektrycznej w domu

Oszczędzanie energii elektrycznej nie musi być trudne i uciążliwe. Zobacz jak w prosty sposób zmniejszyć opłaty za prąd. Mniejsze wydatki na ten cel to w końcu zysk dla Ciebie i Twojej rodziny.

Oszczędzanie energii elektrycznej wpływa korzystnie nie tylko na zasobność naszych portfeli, ale także na środowisko naturalne. Poznaj więc praktyczne wskazówki, które pozwolą Ci zaoszczędzić prąd.

Zmiana dostawcy energii lub taryfy

Jednym ze sposobów na ograniczenie zużycia prądu jest zmiana sprzedawcy energii elektrycznej. Zmiana dostawcy energii może być przeprowadzona samodzielnie lub może jej dokonać w naszym imieniu nowy sprzedawca. W drugim przypadku działając na podstawie wydanego przez nas upoważnienia nowy operator załatwi za nas wszystkie formalności. Procedura ta trwa zwykle około miesiąca i jest bezpłatna. Warto wiedzieć, że zmiana dostawcy energii nie spowoduje przerwy w jej dostawie i można jej dokonać nieskończoną ilość razy.

Duże oszczędności może także wprowadzić jedynie zmiana taryfy na taką, która jest lepiej dopasowana do naszych potrzeb.

Zakup urządzeń o odpowiedniej klasie energetycznej

Chcąc zaoszczędzić energię elektryczną warto także kupować sprzęt gospodarstwa domowego o odpowiedniej klasie energetycznej. Klasa energetyczna to parametr, który określa zużycie prądu przez urządzenie AGD. Podawana jest ona w skali od A+++
do G. Do częstego użytku domowego lepiej jest wybierać urządzenia z klas A, ponieważ im wyższa klasa energetyczna, tym oszczędniejsze działanie.

Racjonalne korzystanie ze sprzętów AGD

Mniejsze rachunki za prąd może przynieść także umiejętne korzystanie ze sprzętów, które posiadamy. Ważne jest w tym przypadku umiejętne stosowanie programów dostępnych w urządzeniach na przykład, w pralkach. Obecnie producenci sprzętu AGD oferują coraz częściej programy EKO, które są zarówno ekologiczne, jak i ekonomiczne.

Ponadto warto zwrócić uwagę na sposoby korzystania z mniejszego AGD takiego jak, czajnik elektryczny. Wlewanie do niego większej ilości wody powoduje wyższe zużycie energii. Dlatego gotujmy zawsze taką ilość wody, jakiej w danej sytuacji potrzebujemy.

Tryb stand-by

Stan czuwania, czyli stand by to jeden z czynników poważnie podnoszący rachunki za energię elektryczną. W naszym domu znajdziemy sporo produktów posiadających taki tryb – największą część stanowi sprzęt komputerowy i RTV. Aby ograniczyć pobór energii warto więc za każdym razem wyłączać urządzenia za pomocą przycisku lub po prostu wyciągać ich wtyczki z gniazdka.

Zmiana nawyków

Sposobów na ograniczenie zużycia prądu jest mnóstwo, jednak do najprostszych i najbardziej skutecznych należy zmiana codziennych przyzwyczajeń. Na przykład jeśli nie przebywacie w pomieszczeniu, to wyłączcie w nim światło. Jeżeli jednak źródłem światła będzie żarówka energooszczędna to warto pamiętać, że nieekonomiczne jest wkręcanie jej w pomieszczaniach, w których światło zapala się rzadko lub na chwilę. Będzie ona bowiem pobierała spore ilości energii podczas ciągłego gaszenia i zapalania.