Aranżacja ogrodu: zwróć na to uwagę

Prawidłowo zaplanowana i przeprowadzona aranżacja ogrodu, pozwoli Ci cieszyć się jego funkcjonalnością oraz dostarczy Ci wiele satysfakcji. Żeby jednak tak się stało, musisz wziąć pod uwagę kilka bardzo istotnych kwestii. To od nich zależeć będzie efekt końcowy Twojej pracy. Na co więc zwrócić uwagę?

Oczekiwania

Aranżacja ogrodu powinna rozpocząć się od dokładnego przemyślenia własnych oczekiwań oraz skonfrontowania ich z realnymi możliwościami – zarówno finansowymi, jak i z wielkością powierzchni do zagospodarowania. W tym celu z okien swojego domu możesz spojrzeć na ogród i pomyśleć, co i gdzie chciałbyś ustawić. Swoje pomysły koniecznie przenieś na papier.

Zastanów się też, gdzie nasadzisz rośliny zielne oraz drzewa. Czy planujesz oczko wodne? Zdecyduj też, czy Twój ogród ma służyć jedynie relaksowi i zabawie, czy też chcesz uprawiać w nim rośliny. Warto, abyś zaplanował także miejsce na meble ogrodowe, grill oraz plac zabaw dla dzieci. Pamiętaj, że swoje potrzeby musisz określić na etapie projektowania ogrodu.

Wybór stylu

Jeśli wiesz już, jak rozmieścisz rośliny i małą architekturę, pomyśl teraz w jakim stylu będzie ogród. Do wyboru masz wiele możliwości: styl azjatycki, klasyczny, nowoczesny, wiejski, czy angielski. Nie zapomnij, że powinien on komponować się z Twoim domem oraz ogrodzeniem. Wszak aranżacja ogrodu oznacza dopasowanie do siebie wszystkich elementów i konstrukcji.

Musisz więc pomyśleć o: fontannie, ławach, oświetleniu, altanach, posążkach, meblach, lampionach, domkach ogrodowych i o odpowiedniej roślinności. Nawet jeśli nie wybierzesz konkretnej stylizacji, wszystkie te elementy powinny mieć zbliżone kształty (łukowate, kanciaste, owalne) i być wykonane z jednolitych surowców. Dzięki temu nie wprowadzisz w ogrodzie wizualnego chaosu.

Dobór roślin

Na początku swoich działań zwróć uwagę na to, co naturalnie rośnie w Twoim ogródku. Zasiedlające go rośliny – skoro już tam są – mają w nim na pewno odpowiednie warunki do życia. Warto, abyś ich nie usuwał. Pamiętaj, że nasadzenie nowych roślin może wymagać modyfikacji siedliska (często kosztownej) oraz czasu, zanim urosną one do satysfakcjonujących Cię rozmiarów.

Jeśli jednak zdecydujesz się na nowe nasady to pamiętaj, aby gatunki dobierać pod kątem podłoża. Musisz wiedzieć, czy jest ono żyzne, wilgotne lub suche. Zwróć też uwagę na nasłonecznienie w Twoim ogrodzie. Dobrze też, abyś tak dobierał rośliny, aby niektóre z nich kwitły tylko wczesną wiosną a inne latem. Wybieraj też gatunki o ładnie barwiących się liściach w okresie jesieni.

Strefowa aranżacja ogrodu

Odpowiednio duży ogród możesz podzielić na kilka stref. W jednej części możesz ustawić meble ogrodowe, w kolejnej zaplanować oczko wodne a w jeszcze innej, bardziej nasłonecznionej, stworzyć ogródek ziołowy lub warzywny. Aranżacja ogrodu powinna zawierać miejsce na grill ogrodowy, domek na narzędzia i huśtawki dla dzieci. Strefy te możesz rozdzielić krzewami lub rabatkami.

Wygospodaruj też miejsce na kompostownik. Koniecznie zwróć uwagę na instalacje – wodną i elektryczną oraz na miejsce położenia zraszaczy. Nie możesz oczywiście zapomnieć o podjeździe, garażu oraz miejscu na odpady. Pamiętaj, wszystkie strefy muszą być dobrze skomunikowane, funkcjonalne i praktyczne.

Spójna kompozycja

Właściwa aranżacja ogrodu pozwoli Ci zachować harmonię i spójność. Pomogą Ci w tym dobrze dobrane, naturalne kolory ogrodowej architektury. Ład i porządek w swojej kompozycji uzyskasz też rozrysowując projekt ogrodu na papierze lub w komputerze. Dzięki temu będzie Ci dużo łatwiej określić swoje potrzeby oraz dostrzec mankamenty własnych pomysłów.