Kiedy lokata na 3 miesiące jest dobrym pomysłem?

Pragnąc zabezpieczyć swoje oszczędności deponujemy je na różnych bankowych depozytach. Najbardziej popularne są lokaty, jak lokata na 3 miesiące, która pozwala bezpiecznie przechować pieniądze a także je pomnożyć. Kiedy więc zdecydować się na jej założenie?

Jeśli ocenisz sytuację

Aby ocenić, czy lokata na 3 miesiące jest dobrym pomysłem, weź pod uwagę dwa główne czynniki. Pierwszym z nich jest oferta banku na którą składają się: wysokość oprocentowania, sposób kapitalizacji odsetek oraz maksymalna wartość pieniędzy, którą możesz wpłacić. Istotne są też dodatkowe, narzucone przez bank usługi. Wszystkie te parametry świadczą o opłacalności lokaty.

Drugim czynnikiem jest analiza Twoich własnych działań. To Ty musisz wiedzieć, jakie masz plany wobec własnych pieniędzy. Wszak tylko Ty wiesz na co chcesz je wydać oraz kiedy ewentualnie mogą Ci się one przydać. Konfrontując swoje plany z ofertą banku, będziesz mieć punkt wyjścia do oceny tego, czy lokata na 3 miesiące spełni wszystkie Twoje wymagania.

Gdy potrzebujesz pieniędzy pod ręką

Lokata na 3 miesiące ma bardzo dużą zaletę. Mianowicie, Twoje pieniądze zostają zamrożone na krótki okres, dzięki czemu szybko uzyskasz do nich ponowny dostęp. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, zwłaszcza jeśli niebawem masz zaplanowane większe wydatki. O wiele łatwiej jest przeczekać 3 miesiące, niż na przykład zrywać lokatę długoterminową.

W praktyce oznacza to, że jeśli w nieodległej przyszłości planujesz wydatki, a nie chcesz żeby przez ten czas Twoje pieniądze leżały bezużytecznie, lokata na 3 miesiące będzie odpowiednia. Zagwarantuje ona bezpieczeństwo Twoim środkom a na dodatek, do czasu ich wypłaty (terminu zapadalności lokaty), będzie generowała dodatkowe zyski.

Jeśli oprocentowanie jest wysokie

Lokata na 3 miesiące ma też wyższe oprocentowanie niż długoterminowa. Jeśli jednak interesuje Cię tyko bezpieczne przechowanie pieniędzy przez pewien czas, nie musisz polować na najlepiej oprocentowane oferty. Jeśli jednak jesteś zainteresowany zyskiem, koniecznie zwróć na nie uwagę. Im wyższa wartość oprocentowania, tym więcej pieniędzy wypracują dla Ciebie zgromadzone środki.

Pamiętaj jednak, że wartość oprocentowania podawana jest w skali roku. Oznacza to, że wpłacona przez Ciebie kwota wypracowałaby zysk powiększony o wartość oprocentowania tylko wtedy, gdy zdeponowałbyś ją na rok a nie na 3 miesiące. Realnie więc zysk ten będzie mniejszy, proporcjonalny do czasu trwania umowy, jednak nadal wyższy niż w przypadku lokat długoterminowych.

Gdy chcesz pomnażać oszczędności

Lokata krótkoterminowa to także dobry pomysł na zarządzanie swoimi oszczędnościami. Jeśli nie masz w planach ich wydawać, a jedynie chcesz zarobić na promocyjnych ofertach z wysokim oprocentowaniem, lokata ta jest dla Ciebie. Otóż, jeśli skończy Ci się umowa w wybranym banku, możesz poszukać kolejnego, który będzie mieć dobrą, promocyjną ofertę i tam założyć nową lokatę.

Niewiele osób wie, że dogodnym terminem na założenie lokaty jest koniec miesiąca albo kwartału. Banki starają się wtedy przyciągać nowych klientów, aby poprawić swoje okresowe wyniki finansowe. Warto, abyś właśnie wtedy szukał nowych ofert i kolejny raz skorzystał z promocyjnego, wysokiego oprocentowania. Wybieraj też oferty z jak najczęstszą kapitalizacją odsetek!

Kiedy wybierasz rozsądnie

Lokata na kilka miesięcy jest dobrym pomysłem, jeśli wybierzesz te banki, których oferty nie wymagają wykupienia dodatkowo płatnych usług. Zawsze bierz to pod uwagę, aby nie okazało się, że wypracowany przez Ciebie dochód będziesz musiał przeznaczyć na dodatkowe koszta związane z założeniem lokaty. Wybieraj więc mądrze!