Jeszcze do niedawna wygenerowane nadwyżki pieniędzy lądowały najczęściej do naszych skarbonek. Dzisiaj Polacy na szczęście mogą pochwalić się o wiele większą świadomością finansową i wiedzą, że nie był to zbyt dobry pomysł. Pieniądze, które gromadzone są w domu, nie pracują, nie zawsze są w nim do końca bezpieczne. Teraz wiemy doskonale, że pieniądze najlepiej jest trzymać w banku, a optymalnie jest je pomnażać.
Dlaczego nie warto odkładać oszczędności?
Pieniądze, które nie są inwestowane, tracą swoją wartość. Trzymanie ich w domu nie jest też dobrym pomysłem, jeśli weźmiemy pod uwagę bezpieczeństwo. Tam mogą zostać skradzione, nierzadko przydarzają się też wypadki, podczas których mogą ulec zniszczeniu.
Ponad połowa Polaków generuje dzisiaj oszczędności. Młodzi doskonale wiedzą, że nie warto ich jedynie odkładać, ale trzeba je również inwestować. Świadomość finansowa w tym kierunku musi być jednak wzmacniana wśród seniorów i to do nich swoje oferty coraz częściej kierują banki.
Pomnażanie bez ryzyka
Jeśli wiemy już, że inwestowanie jest konieczne, by generować jeszcze większe nadwyżki pieniędzy, to warto dobrać skuteczne do tego instrumenty. Początkujący mogą wybierać w pełni bezpieczne formy inwestowania, które nie są obarczone ryzykiem utraty choćby części wniesionego kapitału. Nie są to agresywne fundusze inwestycyjne, ale między innymi konta oszczędnościowe czy lokaty. W ich przypadku zysk jest może niewielki, ale z całą pewnością gwarantowany.
Co ciekawe, zarówno konta oszczędnościowe, jak i lokaty są prostym narzędziem inwestycyjnym. W większości przypadków należy jedynie ulokować na nich kapitał i czekać na zysk. To instrumenty, które nie wymagają poświęcania czasu ani posiadania specjalistycznej wiedzy od inwestorów. To dlatego zresztą cieszą się ogromną popularnością.
Podjęcie ryzyka inwestycyjnego
Na tych, którzy nie boją się ryzyka, czekają agresywne fundusze inwestycyjne. To instrumenty, które rzeczywiście nie gwarantują pewnego zysku, a inwestor musi mieć świadomość możliwości utraty części, a nawet całości wniesionego kapitału, jednak w ich przypadku zarobek może być znacznie większy. Czasem więc warto podjąć ryzyko.
Warto podkreślić, że fundusze inwestycyjne są świetnym rozwiązaniem, jeśli tylko inwestor posiada już doświadczenie i wiedzę w zakresie funkcjonowania tych instrumentów. To też dobry pomysł dla tych, którzy nie chcą lokować wszystkich oszczędności, ale jedynie ich część. Uznaje się, że optymalnie jest przeznaczać średnio 70% zgromadzonej nadwyżki pieniędzy.
Inwestycje jako priorytet finansowego bezpieczeństwa
Eksperci rynku finansowego potwierdzają, że tylko pomnażanie pieniędzy może zapewnić finansowe bezpieczeństwo. Nie jesteśmy w stanie wygenerować oszczędności w optymalnej wysokości tylko wtedy, gdy nadwyżki środków finansowych będą odkładane. Konieczne staje się ich inwestowanie, by zapewnić sobie bezpieczną przyszłość.