Umiejętne porozumiewanie się łamie granice geograficzne

Naukowcy jednogłośnie twierdzą, że dobrze wykształcona umiejętność porozumiewania się daje możliwość przekraczania barier nie tylko tych językowych, ale również geograficznych. Mimo że mowa jest srebrem a milczenie złotem, może się okazać, że to właśnie słowa pomogą nam w dotarciu do miejsca i ludzi na całym świecie.

Jak skutecznie się porozumiewać?

Źródłem wielu nieporozumień nie jest brak umiejętności, ale stosowanie zbyt rozbudowanych konstrukcji językowych. Bardzo często mogąc coś nazwać wprost szukamy dla tego zjawiska, zdarzenia czy rzeczy bardziej wysublimowanej nazwy. Skutkiem tego jest błąd komunikacyjny, który może doprowadzić nawet do ucięcia kontaktu.

Pierwszym krokiem, aby zapobiec tego typu sytuacjom jest stosowanie krótkich zdań i prostych konstrukcji. Im prostsze słownictwo, tym więcej osób nas zrozumienie i nawiąże z nami kontakt. Zwłaszcza w sferze biznesowej ważne jest klarowne wyrażanie swoich poglądów, potrzeb czy stanowisk. Oczywiście, bardziej wyszukany język robi duże wrażenie, ale ważniejsze jest uzyskanie linii porozumienia niż pokazywanie swojej znajomości języka.

Język jest barierą?

Wiele osób wciąż twierdzi, że nieznajomość języka w obcym kraju stanowi barierę nie do przejścia. Lingwiści angielski Częstochowa http://tarkowski.edu.pl/ twierdzą, że można wybrnąć również z tej sytuacji. Najważniejszy jest pomysł i skuteczne wykorzystanie dostępnych narzędzi.

Coraz częściej, szczególnie młodzi ludzie, decydują się na korzystanie z aplikacji i różnego rodzaju translatorów. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zainwestowanie większej kwoty w to, aby samemu opanować język, przynajmniej w stopniu zadowalającym. Jednak w skrajnych przypadkach zastosowanie aplikacji bądź translatora może się okazać bardzo pomocne.

Jak rozmawiać?

Najlepszym rozwiązaniem są: prosty i łatwy w zrozumieniu język oraz naturalna gestykulacja. W przypadku mowy ciała trzeba jednak uważać na gest, które w naszej kulturze znaczą coś innego niż poza granicami naszego kraju. Pamiętając o tym kwestiach można nie tylko poznać wiele kultur, ale i ludzi.

Dodaj komentarz