Żywotność opon – jak ją przedłużyć?

Opony są jednym z najważniejszych elementów samochodu, które odpowiadają za bezpieczeństwo nasze i innych użytkowników drogi. Warto więc odpowiednio o nie dbać, aby zachować bezpieczeństwo i przedłużyć żywotność opon, których zakup nie jest tani. Jak to zrobić?

Codzienna eksploatacja

To właśnie od codziennej eksploatacji naszego samochodu zależy, jak długo będzie żyła opona. Ważne jest jak szybko jeździsz, czy często gwałtownie hamujesz, jak wchodzisz w zakręty. Co ciekawe, bardzo istotne jest także, jak i gdzie parkujesz swój samochód. Szczególnie szkodliwe dla opon jest parkowanie na krawężnikach, bowiem może to skutecznie i nieodwracalnie uszkodzić konstrukcję opony. Usterka natomiast wychodzi na jaw dopiero po czasie, więc często nie jest wiązana z niepoprawnym parkowaniem. Warto zwrócić także uwagę, gdzie parkujemy samochód. Szczególnie w letnie dni, gdy guma narażona jest na silne działanie promieni słonecznych, należy pilnować aby auto stało raczej w cieniu. Na słońcu bowiem opony samochodowe szybciej parcieją. Powinniśmy unikać także przewożenia ciężkich rzeczy, które nadmiernie obciążają zawieszenie, a co za tym idzie powodują szybsze ścieranie się opon.

Przechowywanie opon sezonowych

Gdy zmieniamy opony sezonowe, a te ściągnięte nadają się jeszcze do użytku w przyszłym sezonie, ważne jest, aby odpowiednio je przechowywać. W tym celu wystarczy zastosować się do kilku prostych zasad:

  • nie pozostawiać opon w pobliżu źródeł ciepła,
  • nie pozostawiać opon w pobliżu źródeł iskrzenia (spawarka) lub wyładowań elektrycznych,
  • zadbać o to, żeby podłoga była czysta, wolna od plam z oleju, benzyny, smaru itp., ponieważ substancje te nieodwracalnie niszczą gumę,
  • pomieszczenie powinno być suche, chłodne i wentylowane,
  • nie wolno przechowywać opon na dworze, nawet wtedy, gdy są przykryte.

Ponadto ważne jest, czy zmieniamy same gumy, czy całe koła. W pierwszym przypadku  opony należy ułożyć pionowo, obok siebie i obracać o 90 stopni przynajmniej raz w miesiącu. W przypadku opon z felgami można swobodnie powiesić je na haku lub ułożyć na stosie. Wtedy jednak konieczne jest przekładanie ich raz na 4 tygodnie. W ten sposób przechowywane opony na pewno dłużej pożyją.

Dodaj komentarz