Ścieżka diagnostyczna gwarantem precyzyjnych badań

workshop-97_640Regularne kontrole stanu technicznego pojazdu są warunkiem jego użytkowania. Mimo, że wielu kierowców doskonale zna swój samochód, profesjonalny przegląd znacznie różni się od amatorskich oględzin silnika w garażowym zaciszu. Niezależne warsztaty również nie zagwarantują nam pewności co do określenia stanu technicznego pojazdu. Najlepszym rozwiązaniem będzie wybór autoryzowanej stacji diagnostycznej. Doświadczeni fachowcy dokonają dokładnej analizy przy użyciu profesjonalnego sprzętu.

Czym jest ścieżka diagnostyczna

Profesjonalnie wykonany przegląd wymaga użycia specjalistycznych narzędzi. Z tego powodu, diagnostycy używają tak zwanej ścieżki diagnostycznej. Stanowi ona szereg urządzeń, ustawionych w jednej linii. Umożliwiają one zbadanie kolejnych podzespołów samochodu. Na ścieżkę diagnostyczną składają się testery amortyzatorów, rolki do sprawdzania skuteczności hamulców, płyty do sprawdzania luzów w zawieszeniu, zwane również szarpakami, lustra umożliwiające sprawdzenie oświetlenia zewnętrznego czy urządzenie, służące do kontroli ustawienia reflektorów. Odpowiednia kolejność ustawienia przyrządów umożliwia dokonanie szybkiego i sprawnego przeglądu. Ścieżka znajduje się tuż przy kanale diagnostycznym, który umożliwia zbadanie podwozia pojazdu. Ścieżkę taką rzadko można spotkać w warsztatach samochodowych.

Komfortowe, precyzyjne badania

Dostęp do ścieżki diagnostycznej umożliwia dokonanie badania technicznego w zaledwie kilkanaście minut. Najlepszej jakości linie spełniają najwyższe standardy w zakresie najnowszych osiągnięć techniki cyfrowej, wizualizacji, ochrony środowiska i ograniczenia zużycia energii. Dzięki ścieżkom diagnostycznym, fachowcy są w stanie dokonać wstępnej oceny zbieżności, zbadać układ zawieszenia czy ocenić działanie różnych rodzajów układów hamulcowych pojazdów wszystkich typów, w tym osobowych, dostawczych, ciężarowych, autobusów przyczep i motocykli.

Korzyści dla diagnostyków oraz dla klientów

Urządzenia składające się na ścieżkę diagnostyczną mogą pracować samodzielnie lub zostać włączone w przyszłą, zintegrowaną linię. Sprzęty mogą występować zarówno w wersji kanałowej jak i bezkanałowej. Dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z przyrządów odpornych na korozję. Stacje kontroli pojazdów, podczas zakupu sprzętów, powinny zwracać uwagę na to czy są one łatwe w obsłudze. Niektóre z nich oferują w pełni automatyczny tryb badań. Aby dodatkowo ułatwić pracę diagnostyków, linie są wyposażone w piloty do zdalnego sterowania. Urządzenia zapisują i drukują dane na każdym etapie badania oraz automatycznie tworzą kopie zapasowe. Precyzyjny mechanizm gwarantuje dokładne, a przede wszystkim wiarygodne pomiary. Klienci mogą obserwować wyniki na monitorze jednostki sterującej oraz na dodatkowych czytelnych repetytorach LCD. Wyświetlane pomiary cechują się nowoczesną i czytelną grafiką. W dodatku wydruki raportu z wynikami pomiary są zrozumiałe i przejrzyste.

Badanie techniczne pojazdu ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo i komfort jazdy. Coroczny przegląd to kwestia bardziej istotna niż mogłoby się w pierwszej chwili wydawać. Z tego powodu stacje kontroli pojazdów zaopatrują się w urządzenia najlepszej jakości i korzystają z profesjonalnych ścieżek diagnostycznych, gwarantujących precyzyjne wyniki badań.

Dodaj komentarz