Uczyliśmy się języka angielskiego w podstawówce, gimnazjum, liceum, a nawet na studiach. Kiedy jednak podczas pobytu za granicą przyszło nam porozumieć się z obcokrajowcem, okazało się, że nie potrafimy sklecić nawet jednego zdania. Co więcej mieliśmy trudność z przetłumaczeniem wypowiadanych przez rozmówcę kwestii. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest długa przerwa w nauce lub nieprawidłowe, bezskuteczne metody przyswajania wiedzy. Jeśli naszym celem jest zapamiętanie języka na bardzo długi czas, powinniśmy szlifować go systematycznie i ćwiczyć poprawną wymowę.
Konwersacja
Podczas nauki języka konwersacja pełni bardzo ważna rolę. Uczymy się nie tylko płynnej wymowy, ale także słuchania i rozumienia słyszanych kwestii. Dialogi powinny być dynamiczne. Dzięki temu odzwyczaimy nasz mózg od długiego czasu układania poprawnej odpowiedzi. Lektor dostosowuje tematy rozmów w taki sposób, aby były one przyjemne i aby każdy był w stanie odpowiedzieć na zadane pytanie. Np. „Na co wydalibyście milion wygrany w loterii?”, „Gdzie chcielibyście spędzić wakacje i dlaczego?, „O czym opowiada twój ulubiony film?” itd. Dobrym sposobem na sprawdzenie zasobu słów jest opisywanie najbliższego otoczenia. Opowiadanie o uczestnikach lub sali lekcyjnej wymaga od mówiącego stosowania tylko takich słów, które pasują do wyglądu opisywanego tematu. Realne otoczenie można zastąpić zdjęciami. Zadaniem uczestników kursu będzie opisanie tego, co widzą na ilustracji. Oprócz kontaktu lektora z uczniem, ważny jest także dialog między członkami grupy. Im większa liczba osób, z którymi ćwiczy się rozmowę, tym łatwiej będzie porozumieć się z mieszkańcami zagranicznych krajów. Ważne jest, aby wszystkie rozmowy odbywały się tylko w języku angielskim. Jeżeli nauczyciel usłyszy polski dialog, musi natychmiast zareagować. Kiedy język obcy będzie nam potrzebny w pracy, nie będziemy mogli pomóc sobie polskimi zwrotami.
Metoda bezpośrednia
Metoda bezpośrednia opiera się na wyżej wymienionej konwersacji. Jej głównym założeniem jest rezygnacja z podręczników i zeszytów ćwiczeń. Są one przydatne kiedy chcemy dostać się do następnej klasy w szkole lub gdy chcemy napisać egzamin końcowy. Podczas wykonywania zadań, przyzwyczajamy się do możliwości długiego zastanawiania się. Dlatego w przyszłości, zanim wypowiemy jakąkolwiek kwestię, zaczynamy się jąkać i nic nie przychodzi nam do głowy. Metoda bezpośrednia ogranicza się do jednej lekcji gramatycznej, zakończającej każdy unit. Podczas dialogów, uczeń zapoznaje się z regułami budowy zdań, poprzez słuchanie i powtarzanie. Lekcja gramatyczna ma na celu sprawdzenie czy uczestnik kursu prawidłowo zrozumiał wszystkie zasady i ewentualne wyprowadzenie go z błędu. Ćwiczenia są wykonywane na przygotowanych przez lektora kserówkach. Musi on dopasowywać rodzaj i stopień trudności zadań do poziomu wiedzy uczniów. Istotne jest także utworzenie pozytywnych relacji oraz miłej atmosfery, dzięki której zajęcia będą kojarzyły się pozytywnie, a nauka utrwali się znacznie szybciej.
Artykuł powstał we współpracy z tarkowski.edu.pl