W jaki sposób można ćwiczyć wymowę języka angielskiego?

board-64269_640

Co prawda w tradycyjnych szkołach program nauczania przewiduje zarówno naukę słownictwa, gramatyki i wymowy, to jednak w życiu codziennym bywa bardzo różnie. W podręcznikach istnieją tak zwane czytanki, ale uczniowie mają sposobność przeczytania jednego, dwóch zdań lub czasem pojedynczego akapitu, co nie daje im wystarczającej dawki ćwiczeń. Nie mówiąc już o tym, że wielu z nich boi się wypowiadać, aby nie narazić się na kpiny kolegów z klasy. Dzieci są niestety często złośliwe i wyśmiewają się ze swoich rówieśników bez względu na to, czy coś im się udaje, czy może nie. Dlatego, nawet jeśli uczeń po szkole również korzysta z kursu języka angielskiego, warto pomyśleć o jego nauce także w wolnym czasie. Nie musi być ona nudna i męcząca.

Rozmowy z zagranicznymi znajomymi

Język angielski jest najbardziej popularnym językiem na świecie. Znają go nie tylko osoby mieszkające w Anglii, Stanach Zjednoczonych czy Australii, ale również na Filipinach czy w Republice Południowej Afryki. Dzieje się tak dlatego, że w tych krajach angielski jest jednym z wielu języków urzędowych. Dlatego znalezienie w sieci kogoś, kto posługuje się językiem angielskim, a co więcej, jest skory do pomocy, powinno być naprawdę proste. Można szukać takich ludzi, którzy dzielą z nami zainteresowania. Najlepszym sposobem na to byłoby zarejestrowanie się na jakimś zagranicznym forum. Oczywiście nie należy szukać nikogo na siłę – wiadomo, że do poznania kogoś i zaprzyjaźnienia się z nim potrzeba trochę czasu. Istnieją także fora czy grupy na portalach społecznościowych, nastawione właśnie na osoby, które chcą się wspólnie uczyć język angielskiego. Co prawda tworzenie grup i rozmawianie w nich może zabrać więcej czasu, ale będzie to również przynosiły więcej zabawy.

Profesjonalny lektor

Jeśli już mowa o komunikatorach internetowych, można skorzystać z oferty profesjonalnych lektorów, którzy służą pomocą osobom, chcącym nauczyć się języka obcego. Oczywiście w takiej sytuacji pomoc jest płatna – takie rozmowy z nauczycielami są traktowane jak zwyczajne kursy. Ich zaletą jest to, że – w odróżnieniu od młodzieży – ich język powinien być na najwyższym poziomie, łącznie z akcentem. Niestety jeśli chodzi o znajomych z innych krajów, często zdarza się tak, że wcale nie potrafią komunikować się w ich ojczystym języku na takim poziomie, jak mogłoby się to wydawać. Kiedy się o tym chwilę pomyśli, nie powinno to być nic dziwnego, w końcu taka sama sytuacja istnieje w naszym kraju, gdzie naprawdę niewielu ludzi potrafi posługiwać się językiem polskim na wysokim poziomie.

Innym sposobem na to, aby nieco podszlifować swoją umiejętność komunikacji w obcym języku, są spotkania specjalnych grup ludzi, którzy pochodzą z zagranicy. Jedna z nich istnieje w Częstochowie – ludzie chcący porozmawiać nie tylko po angielsku, ale również w innych językach obcych, zbierają się regularnie i… rozmawiają. Na takich spotkaniach istnieje zasada tolerancji – nikt nikogo nie wyśmiewa nawet wtedy, kiedy ktoś popełni błąd. Oczywiście należy pamiętać, że tego typu sposoby mają za zadanie jedynie pomóc w nauce języka angielskiego i utrwalić zdobytą już wiedzę. Należy wyjść od jednego z tradycyjnych sposobów, gdzie najlepszą metodą nauki jest wciąż ta bezpośrednia.

 

 

Artykuł powstał we współpracy z tarkowski.edu.pl

Dodaj komentarz