Ochrona dziecka jest bardzo ważna dla rodziców. Pilnują oni, aby nie rozwijały się jakiekolwiek problemy ze zdrowiem, które mogłyby mieć szkodliwe skutki w przyszłości. Regularne kontrole w gabinecie dentystycznym pozwalają wykrywać najdrobniejsze ubytki, dzięki czemu lekarz może natychmiast interweniować. Dolegliwością, występującą często wśród dzieci jest występowanie próchnicy.
Kiedy powstaje próchnica?
Przyczyną próchnicy jest zazwyczaj niezdrowa dieta. Nadmiar słodyczy i kwaśnych przekąsek ma szkodliwy wpływ na zęby. Powodem może być również zaniedbana ciąża. Jeśli dziecko otrzymuje niewłaściwe pożywienie już w brzuchu matki, będzie to negatywnie skutkowało w przyszłości. Próchnica występuje również wtedy, gdy zęby charakteryzują się słabym uwapnieniem. Problem występuje zarówno w przypadku zębów mlecznych jak i stałych. Pierwszymi objawami próchnicy są matowe, kredowe plamy, wyróżniające się na tle błyszczącego, zdrowego szkliwa. Z czasem plamy robią się coraz ciemniejsze i bardziej szorstkie. Powodują one odwapnienie szkliwa, które staje się tak kruche, że w końcu ulega załamaniu. W ten sposób powstaje w zębie ubytek.
Leczenie próchnicy
Im szybciej zauważymy problem, tym łatwiej będzie nam go pokonać. Powstały ubytek należy odpowiednio wyprofilować wiertłem stomatologicznym, tak aby uzyskać miejsce na zaaplikowanie plomby. W tym celu pacjent otrzymuje zastrzyk znieczulający. Mimo to, zabieg jest nieprzyjemny. Aby zapobiegać dalszemu powstawaniu próchnicy, Zaleca się uczyć dziecko jak odpowiednio zadbać o zęby. Dokładne szczotkowanie jest koniecznością, dlatego jeśli nasza pociecha nie lubi myć zębów, warto zakupić specjalne kolorowe pasty. Pokrywają kolorem całe uzębienie, a pacjent musi szczotkować zęby tak długo aż zniknie cały zabarwienie. Oprócz tego należy dbać, by dieta dziecka była odpowiednio zrównoważona, najważniejsze to wyeliminować nadmiar słodyczy. Najlepszych porad, kierowanych do konkretnego pacjenta udzieli nam jednak dentysta dziecięcy.
Odpowiednia profilaktyka zapewni zdrowe zęby i pozwoli uniknąć powstawania dziur. Regularne wizyty u dentysty mogą wydawać się czasochłonne, dlatego przychodnie lekarskie oferują możliwość rejestracji droga telefoniczną.