To musisz wiedzieć nim wynajmiesz mieszkanie

Wynajmowanie mieszkania to coraz popularniejszy sposób na bezbolesne spłacenie kredytu hipotecznego i dodatkowy zarobek. Jednak mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że wynajmując komuś lokal, musimy liczyć się z tym, że trzeba zapłacić podatek. Ile on wynosi? Kiedy muszę go opłacić? Jakie formularze należy wypełnić? Na te pytania znajdziesz odpowiedzi w tym artykule.

Jak opłacić podatek?

Możemy co miesiąc opłacać tak zwany ryczałt. Należy go uiścić, do 20 dnia każdego miesiąca. Przykładowo, do 20 lutego, musimy opłacić ryczałt za styczeń i tak dalej. Kwota ryczałtu, to 8,5% z sumy, jaką ktoś płaci nam za wynajem mieszkania. Jest to jednak mniej korzystne rozwiązanie, ponieważ nie odliczymy kosztów, jakie ponieśliśmy z tytułu wyremontowania i umeblowania lokalu. Ryczałt musimy obliczyć sami, a żeby go opłacić, wypełniamy dokument PCC-3.

Jeśli nie chcemy skorzystać z ryczałtu, możemy rozliczać się z urzędem, za pomocą PIT. W takim wypadku każdego roku, na formularzu PIT-28 musimy wykazać całoroczny dochód, jaki otrzymaliśmy dzięki wynajmowaniu mieszkania. To idealne rozwiązanie dla wszystkich osób wynajmujących, które co miesiąc otrzymują od najemców, z góry ustaloną kwotę za korzystanie z mieszkania. Wtedy możemy nie tylko odliczać sobie pieniądze wydane na remont mieszkania, ale również na amortyzację i zakup mebli.

Co to jest skala podatkowa?

Skala podatkowa to sposób w jaki rozlicza się podatek od wynajmu. Do 20 dnia stycznia, musimy zgłosić do urzędu skarbowego, czy będziemy rozliczać się za pomocą ryczałtu, czy też zeznania podatkowego. Jeśli tego nie zrobimy, kolejną próbę możemy podjąć dopiero za rok. 

Pamiętajmy również o karach, jakie mogą nas dosięgnąć, gdy nie zgłosimy do urzędu skarbowego, że wynajmujemy komuś mieszkanie. Jesteśmy wtedy narażeni na opłacenie podatku karnego, którego sumę wylicza się, odejmując 75% od całkowitego dochodu z wynajmu mieszkania. Otrzymaną po takim wyliczeniu kwotę, musimy uiścić w fiskusie. Brak wpłaty skutkuje zablokowaniem możliwości wynajęcia mieszkania okazjonalnie.

Czy można kupić i wynająć mieszkanie na firmę?

Wiele osób, które prowadzą własną firmę, podejmuje decyzję o dołączeniu mieszkania do majątku firmy. W takiej sytuacji, możemy zamienić taki lokal na miejsce siedziby firmy lub inny lokal, należący do przedsiębiorstwa i służący na przykład jako magazyn lub mieszkanie firmowe, dla pracowników. Jeśli decydujemy się na taki krok musimy wiedzieć, że należy wykonać odpisy amortyzacyjne, czyli tak zwane koszty od zużywania się lokalu.

Oczywiście, takie mieszkanie możemy również wynająć, ale w takim wypadku, wszystkie zyski pochodzące z wynajmu, musza być uwypuklone w fakturze VAT. Gdy z kolei mieszkanie kupiliśmy na kredyt, mamy jeszcze inną opcję, która pozwala na uwzględnienie odsetek w kosztach uzyskania przychodów., To będzie skutkowało obniżeniem podstawy opodatkowania. Więcej informacji na ten temat możemy przeczytać na stronie http://urzadskarbowy24.pl.