Wybieramy armaturę łazienkową – na co zwrócić szczególną uwagę?

Przy wyborze armatury łazienkowej powinniśmy brać pod uwagę przede wszystkim jej funkcjonalność, najlepszą jakość, dzięki której ta przetrwa długie lata oraz estetykę wykonania, dzięki czemu wystrój całej łazienki będzie spójny. Zwracamy uwagę na czynniki, które podczas inwestycji w tego rodzaju sprzęt łazienkowy są najistotniejsze.

Co to jest armatura łazienkowa?

Opis zacznijmy od wyjaśnienia, czym w ogóle jest armatura łazienkowa. Są to wszystkie elementy codziennego użytku, jakie muszą znaleźć się w łazience. Mowa tutaj o bateriach umywalkowych, wannowych, deszczownicach. W skład armatury wchodzić będzie też przycisk do toalety, uchwyty na ręczniki czy uchwyt na papier toaletowy.

Okazuje się, że ich wybór ma niebagatelne znaczenie w użytkowaniu łazienki. Co więcej, urządzenia tego rodzaju mają być też reprezentacyjne. Mówią o stylu, w jakim urządzone jest całe wnętrze oraz guście domowników.

Dopasowanie armatury łazienkowej do innych elementów

Należy zwrócić uwagę na fakt, że wszystkie elementy armatury muszą pasować do urządzeń i sprzętów, dzięki którym te tworzą spójna całość. Bateria umywalkowa musi pasować do samej umywalki, by strumień wody płynął w odpowiednie miejsce czy pod właściwym ciśnieniem. Podobna zasada dotyczy baterii wannowych oraz prysznicowych. Wybierać możemy samą słuchawkę do prysznica, ale również deszczownicę z multum funkcji.

Najważniejsza jest funkcjonalność, dopiero w drugiej kolejności stawia się na design podczas aranżacji łazienki. Projektanci wnętrz potwierdzają jednak, że w trendach jest dzisiaj armatura łazienkowa jednouchwytowa. Ta jest nie tylko praktyczna i łatwa w użytkowaniu, ale też pozwala oszczędzać wodę. Wpisuje się także w najnowocześniejsze trendy wystroju łazienek.

Dobra jakość to podstawa

Podczas zakupów uwagę należy zwracać przede wszystkim na jakość armatury. Przecież ma ona prezentować się nienagannie przez wiele lat. Ma też działać bez zarzutów. Niestety, armatura łazienkowa montowana jest w miejscach narażonych na kontakt z wodą. Ta z kolei lubi pozostawiać plamy, osad oraz kamień. To dlatego warto wybierać armaturę gładką, najlepiej chromowaną. Najlepsze surowce będą w pełni odporne na korozje, wykazują też właściwości, dzięki którym urządzenia nie rdzewieją.

Pod uwagę trzeba też wziąć aspekt utrzymania armatury w czystości. Warto wybierać te ze specjalną, ochronną powłoką, której nie zniszczą chemiczne preparaty czyszczące. Pamiętajmy, że łazienka ma być sterylnie czysta, a pełną higienę użytkowania zapewnimy tylko przy zastosowaniu inwazyjnych środków antygrzybicznych, zwalczających kamień i rdzę.

Armatura łazienkowa zgodna ze stylem wystroju wnętrz

Jeśli łazienka ma być utrzymana w stylu nowoczesnym, wręcz minimalistycznym, to na pewno warto wybrać zestawy podtynkowe. To takie, dzięki którym widoczna jest jedynie rączka oraz regulator temperatury wody. Ogromną popularnością cieszą się dzisiaj baterie z termostatem, dzięki któremu temperatura wody jest zawsze taka sama. Do wnętrz nowoczesnych pasują też raczej proste baterie, bazujące na formie prostokąta.

Do wnętrz klasycznych, industrialnych czy tych utrzymanych w stylu romantycznym nadają się baterie nadtynkowe. Warto postawić wtedy nie na te jednouchwytowe, ale w dwoma regulatorami strumienia i temperatury wody.