Skąd wziąć muzykę do filmu?

Jedną z pierwszych rzeczy, jakiej uczą się początkujący filmowcy, to dbałość o nawet najmniejsze detale. Dlatego każdy autor wideo jest świadomy tego, jak dużą rolę odgrywa muzyka. To ona odpowiada za odpowiedni nastrój w filmie i może znacząco wpłynąć na to, jak widz odbierze nasze dzieło. Zanim jednak podbijemy rynek kinowy bądź telewizyjny, samodzielnie musimy zadbać o ścieżkę dźwiękową do naszych projektów.

Darmowe i płatne bazy muzyki

W sieci nie brakuje serwisów oferujących muzykę na płatnej lub otwartej licencji. Zazwyczaj takie bazy są wypełnione po brzegi, dlatego dość łatwo znaleźć utwór odpowiadający naszym potrzebom. 

W przypadku płatnych ścieżek dźwiękowych prawa możemy nabyć zarówno jako osoba prywatna, jak i firma. Zawsze trzeba jednak sprawdzić, jaki jest zakres danej licencji, jak szerokie może być rozpowszechnianie itd. W związku z tym cena za utwór bądź też za dostęp do bazy może być zmienna w zależności od tego, do czego zamierzamy taką muzykę wykorzystywać.

Wadą takiego rozwiązania jest fakt, że utwór może zostać wybrany przez wiele osób, w związku z czym soundtrack w naszym filmie nie będzie oryginalny.

Programy do produkcji muzyki

Jeśli tworzenie muzyki jest nam równie bliskie jak tworzenie filmów, możemy skorzystać z programów służących do komponowania utworów. W ten sposób zadbamy o to, by utwór był w pełni oryginalny i dostosowany do naszych potrzeb. 

Niestety nie jest to łatwe zadanie i nie każdy filmowiec może sobie z tym poradzić, trzeba też pamiętać, że to czasochłonne zajęcie (szczególnie przy braku doświadczenia). Na dodatek wiele programów do produkcji muzyki pozostaje płatnych – darmowe mogą być dość ubogie w funkcje.

Muzyka na zamówienie

Muzyka na zamówienie, czyli zlecenie wykonania ścieżki dźwiękowej profesjonalnemu studiu czy kompozytorowi, nie jest może rozwiązaniem darmowym, ale za to w pełni bezpiecznym. W ten sposób zyskujemy pewność, że muzykę wykona zawodowiec, który zadba o to, by była ona dostosowana do filmu.
Zlecając skomponowanie muzyki, np. na https://hubert-kalinowski.com/, pozostajemy w stałym kontakcie z osobą odpowiedzialną za stworzenie podkładu muzycznego. W związku z tym mamy kontrolę nad efektami i zarazem gwarancję, że ostateczna wersja naszego filmu będzie w pełni profesjonalna i zgrana z soundtrackiem.