Zalety dachów blaszanych

Przy budowie czy remoncie domu w pewnym momencie stajemy przed wyborem pokrycia dachowego. W Polsce coraz popularniejsze stają się dachy blaszane. Co wpływa na wciąż rosnące zainteresowanie tego typu dachami i jakie są ich zalety?

Rodzaje blaszanych pokryć dachowych

Dach to jeden z najważniejszych elementów domu. Odpowiednio wybrany dach powinien być estetyczny, pasować do całości budynku i otoczenia i dawać poczucie bezpieczeństwa mieszkańcom domu. Wśród blaszanych pokryć dachowych największą popularnością cieszą się: blachodachówka i blacha trapezowa. Zalety i wady tych rozwiązań omówimy pokrótce w tym artykule. 

Dach z blachodachówki

Blachodachówka jest najchętniej wykorzystywana w przypadku budownictwa jednorodzinnego. Dach z blachodachówki wygląda bardzo estetycznie i dodaje budynkowi stylu. Dzięki dużej gamie kolorów, w jakiej występuje blachodachówka, każdy klient znajdzie coś odpowiadającego jego preferencjom. Blachodachówka do złudzenia przypomina dachówki ceramiczne, lecz jest od nich dużo lżejsza, tańsza i łatwiejsza w montażu. Na popularność blachodachówki wpływa również fakt, że dach z niej wykonany może przetrwać lata. Warunkiem jednak jest wysoka jakość blachy i profesjonalizm w wykonaniu i wykończeniu dachu. Blachodachówka jest odporna na wszelkie zmiany atmosferyczne. Nie straszny jej deszcz, śnieg i promienie słoneczne. Jest odporna na korozję. Należy jednak pamiętać, że blachodachówkę można kłaść na dachach o nachyleniu przekraczającym 12 stopni.

Dach z blachy trapezowej

Blacha trapezowa charakteryzuje się profilami przetłoczenia w formie trapezu. Wysokość i szerokość przetłoczeń bywa różna, więc wybór blachy trapezowej to indywidualna sprawa klienta. Do niedawna dachy z blachy trapezowej kojarzyły się głównie z budynkami przemysłowymi, halami produkcyjnymi i budynkami gospodarczymi. W ostatnim czasie jednak blacha trapezowa jest coraz częściej stosowana w budownictwie jednorodzinnym. Na zmianę tego trendu ma wpływ szereg zalet blachy trapezowej. Przede wszystkim blacha trapezowa jest tańsza od blachodachówki. Jest bardzo odporna na korozję i uszkodzenia mechaniczne, nadaje się do krycia dużych połaci dachowych i jest bardzo lekka. Dodatkowo dach z blachy trapezowej prezentuje się bardzo nowocześnie i elegancko.