Nadwrażliwość zębów

adult-15642_640Nadwrażliwość zębów jest dolegliwością, na którą skarży się jedna trzecia Polaków, można więc śmiało powiedzieć, że jest to jedna z najczęściej występujących chorób zębów.

Przypadłość ta to uczucie bólu lub dyskomfortu na skutek kontaktu szkliwa zęba z zimnym lub gorącym jedzeniem czy piciem, ale czasem wystarczy nawet, że nasze zęby mają kontakt z zimnym powietrzem, abyśmy odczuli przeszywający ból. Dzieje się tak przez odsłonięcie zębiny i otwarcie kanalików – wtedy z pozoru nieszkodliwe bodźce czuciowe wywołują dotkliwy ból. Omawiana dolegliwość co prawda nie jest tak poważna jak na przykład zapalenie miazgi czy zgorzel, jednak bardzo często powoduje ona dyskomfort, z którym ciężko jest funkcjonować.

Statystyki

Nadwrażliwość zębów dotyczy ponad 40% ludzi na całym świecie. W Polsce na tę dolegliwość skarży się ich nieco mniej, bowiem „tylko” 30% mieszkańców. Ze statystyk wynika również, że cierpi na to więcej kobiet niż mężczyzn. Nadwrażliwość najczęściej dotyka osoby w wieku 25-30 lat, a liczba zębów dotknięta nią to zwykle tylko dwa. Najbardziej narażone na nadwrażliwość są powierzchnie policzkowe w rejonie przyszyjkowym, nadmiernie starte powierzchnie zębów, miejsca w okolicach połączenia szkliwa i zębiny oraz te w bliskim sąsiedztwie miazgi.

Walka z nadwrażliwością

Wiele stron internetowych poleca domowe sposoby na nadwrażliwość, jednak unikanie produktów powodujących wzrost kwasowości śliny czy gorących posiłków to nie metody na jej wyleczenie, a jedynie ucieczka. W jaki więc sposób możemy uchronić nasze zęby przed wrażliwością i złagodzić jej objawy? Tak naprawdę może nam pomóc tylko odpowiednia profilaktyka, oparta na właściwej higienie jamy ustnej oraz systematyczne stosowanie odpowiednich preparatów. Nie jest to jednak coś, czym możemy zająć się sami, dlatego o poradę należy poprosić lekarza specjalistę, na przykład dentystę z Częstochowy, który może wykonać tak zwane lakierowanie zębów, dzięki którym będą one mniej podatne na zewnętrzne czynniki, powodujące nadwrażliwość zębów. Możemy również stosować specjalistyczne pasty do zębów oraz płyny do płukania jamy ustnej, które pozwolą na zwiększenie komfortu.

Dodaj komentarz