Czym jest próchnica i jak z nią walczyć

girl-726226_640Wielu pacjentów gabinetów dentystycznych nie boi się dentysty, ale samego bólu, jaki jest on w stanie spowodować. Nie mają oni pojęcia lub nie chcą wiedzieć tego, że tak naprawdę oni sami są jego przyczyną. Dzieje się tak dlatego, że jest on spowodowany zwyczajnym zaniedbaniem. Są to może bardzo surowe i srogie słowa, jednak w wielu przypadkach taka właśnie jest prawda.

Czym jest próchnica?

Jest to choroba zakaźna tkanek twardych, znajdujących się w zębach. W znakomitej części przypadków pojawia się w wyniku nieprawidłowej higieny. Powstaje ona przez działanie kwasów, znajdujących się w płytce nazębnej. Płytka nazębna to osad, pojawiający się na zębach, który bardzo łatwo można poczuć językiem. Jest to śliska powłoka, oblepiająca nasze zęby. Jeśli nie jest ona usuwana regularnie, bakterie, z których jest zbudowana, zaczynają atakować zęby. Wtedy właśnie mówi się o próchnicy. W początkowym stadium nie jest ona groźna dla zęba, jednak nieleczona może stwarzać poważne problemy. Pochłaniając coraz większe obszary zęba, może przyczynić się do pojawienia się choroby dziąseł, w wyniku której pacjent może nawet stracić zęby. Dlatego lekarz dentysta z Częstochowy radzi, aby skupić się na odpowiedniej profilaktyce.

Jak walczyć z próchnicą?

Z zaawansowaną próchnicą może niestety walczyć tylko stomatolog. Jest to walka za pomocą wierteł, więc żadnemu pacjentowi się nie spodoba. Przed tą chorobą można się jednak ustrzec. Chodzi właśnie o odpowiednią profilaktykę, w skład której wchodzą na przykład regularne wizyty u dentysty. Wtedy lekarz może w porę zauważyć, że coś dzieje się z danym zębem, i zacząć go leczyć, zanim jego całą powierzchnię zaatakuje próchnica. Sami również możemy obserwować zęby i zgłosić się do specjalisty, gdy na przykład pojawią się na nich dziwne ciemne plamki. Jednak to nie wszystko. Ważna jest również odpowiednie higiena jamy ustnej. W jej skład nie może wchodzić tylko szczotkowanie zębów. Konieczne jest bowiem również używanie nici dentystycznej. Dzięki niej jesteśmy w stanie pozbyć się resztek jedzenia z trudno dostępnych miejsc, których szczoteczka nie mogłaby dosięgnąć.

Próchnica jest niebezpieczną chorobą, jednak nieprawdą jest, że nie możemy jej zapobiec i jedyne, co nam pozostaje, to walka z jej skutkami. Odpowiednia profilaktyka jest naprawdę ważnym krokiem, jeśli chcemy mieć zdrowe zęby.

Dodaj komentarz