Blacha trapezowa, jej charakterystyka i zastosowanie

Blacha trapezowa jest bardzo popularnym materiałem budowlanym i ma zastosowanie nie tylko w budownictwie przemysłowym, ale również mieszkaniowym. Nadaje się zarówno do montażu na ścianach, jak i na dachach, material ten ma wielu zwolenników ze względu na niską cenę oraz dużą wytrzymałość. 

Czym jest blacha trapezowa?

Czym jest blacha, wie każdy z nas – to cienkie płaty metalu, a blacha trapezowa wyróżnia się przez swój charakterystyczny kształt. Jest to bardzo popularny materiał budowlany, po który często sięgają firmy budowlane. Dzięki wysokiej wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne oraz odporności na działanie czynników atmosferycznych, świetnie sprawdza się jako elementy różnych konstrukcji. Kolejną jej zaletą jest niska cena – nie tylko zakupu, ale również późniejszej konserwacji, ponieważ nie jest to materiał, który wymaga specjalistycznej konserwacji. Co jeszcze sprawia, że jest to tak chętnie wybierany materiał? Łatwy montaż, który nie zajmuje bardzo dużo czasu. Z racji tego, że material ten występuje w cienkich płatach, które montuje się jeden przy drugim. 

Blacha na dach 

Dach musi być bardzo wytrzymały, w końcu to on narażony jest on na działanie wielu czynników atmosferycznych – promienie słoneczne, a także intensywne opady deszczu czy gradu. Musi też wytrzymać duże obciążenia, np. śniegu, który może zalegać zimą. Dlatego pokrycia dachowe https://glinmet.pl/ muszą być nie tylko lekkie, ale też trwałe. Obie te cechy łączy w sobie właśnie blacha trapezowa, która chętnie wybierana jest jako pokrycia dachowe nie tylko dużych hal przemysłowych, ale też domów jednorodzinnych. Zwłaszcza tych w nowoczesnym stylu, jej charakterystyczny kształt idealnie komponuje się z resztą elewacji, a spośród wielu dostępnych kolorów, łatwo wybrać taki, który będzie pasować wizualnie do budynku. Jedyną wadą blaszanego pokrycia jest akustyczność, ponieważ krople deszczu uderzające o dach robią dużo hałasu. Można temu zaradzić poprzez ułożenie odpowiedniej izolacji, sprawi to, że odgłos ten nie będzie tak uciążliwy.