Kiedy przeprowadzamy USG tarczycy?

girl-863340_640Niekontrolowana nadwaga jest często spotykanym problemem. Mimo wysokiej aktywności fizycznej i umiarkowanej diety, ciało w dalszym ciągu charakteryzuje się nadmierną masą i krągłymi kształtami. Zamiast zamierzonych efektów, przychodzi stres i nerwy związane z ciągłą nadwagą. Zazwyczaj opisany problem idzie w parze z innymi objawami. Mogą być nimi ciągle zimne stopy i dłonie, nagłe uderzenia gorąca, nadmiernie wypadające włosy oraz stany depresyjne, spowodowane złym samopoczuciem. Wszystkie te problemy mają swoją przyczynę w nieprawidłowym działaniu tarczycy.

Metoda cienkoigłowa

Aby zdiagnozować problem i poddać go prawidłowemu leczeniu, należy udać się do endokrynologa.  jednym z badań tarczycy jest punkcja cienkoigłowa. Jest to zabieg przebiegający szybko i bezboleśnie, pod warunkiem, że pacjent współpracuje z lekarzem i cały czas leży nieruchomo. Igła przeznaczona do badania jest bardzo cienka, gdyż jej średnica wynosi zaledwie 0,4 do 0,6 mm. Dzięki temu nie istnieje ryzyko uszkodzenia jakichkolwiek naczynek oraz samej tarczycy. Całe badanie jest podobne do wykonania zastrzyku. Endokrynolog pobiera materiał, umieszcza go na szkiełku laboratoryjnym, a następnie oddaje próbkę do badania mikroskopowego. Jedynym skutkiem ubocznym zabiegu może być wystąpienie niewielkiego siniaka. Zabieg przebiega nieco inaczej w przypadku osób starszych lub kobiet w ciąży. Aby lekarz mógł dokonać precyzyjnego nakłucia, stosuje kontrolę USG.

USG tarczycy

Zabiegu ultrasonograficznego tarczycy nie wykonuje się jedynie w przypadku punkcji cienkoigłowej. USG pozwala lekarzowi wykryć problemy niewidoczne podczas badania palcami. Pozwala ono na odkrycie drobnych guzków, torbieli czy innych niepokojących zmian. Jest wykonywane w celu określenia działania hormonów. Zabieg jest bezbolesny i trwa kilkanaście minut. Lekarz smaruje szyję pacjenta specjalnym żelem. Badany musi leżeć nieruchomo. Następnie lekarz przesuwa małą głowicą po szyi pacjenta, dzięki czemu na podłączonym monitorze pokazuje się obraz organu. Po badaniu lekarz zabiera druk wraz ze zdjęciami ultrasonograficznymi i wyciąga odpowiednie wnioski.

Czasami zwykłe badanie palcami nie jest wystarczające. Nie należy zwlekać z badaniem USG, tym bardziej, że zabieg jest bezbolesny. Rejestracja w gabinecie lekarskim również nie musi być uciążliwa, gdyż przychodnie lekarskie oferują możliwość rejestracji droga telefoniczną.

Dodaj komentarz