Czytając liczne artykuły o istotnej roli, jakie tarczyca pełni w naszym organizmie, trudno sobie wyobrazić, że to po prostu niewielki gruczoł umieszczony w przedniej części szyi. A jednak – produkowane przez niego hormony odpowiadają za prawidłowy metabolizm każdej komórki naszego ciała! Z tego względu wiele schorzeń i niepokojących objawów przypisuje się właśnie nad- lub niedoczynności tarczycy, i w takich sytuacjach lekarz endokrynolog może zalecić nam szereg badań, z USG tego gruczołu na czele.
Na wstępie warto zaznaczyć, że USG tarczycy nie jest badaniem wykonywanym na etapie wstępnego diagnozowania chorób związanych z tym gruczołem. Zalecenie takich badań pacjentowi najczęściej następuje po pojawieniu się dolegliwości, za które z dużym prawdopodobieństwem odpowiada powiększenie tarczycy oraz kiedy lekarz podczas badania palpacyjnego stwierdzi obecność nieprawidłowości. Często za skierowanie na USG odpowiadają wyniki badań, które przeprowadzone do tej pory, zrodziły wiele wątpliwości co do prawidłowego działania gruczołu. USG tarczycy zawsze pierwszy, zalecany przed biopsją zabieg. To forma badania, która pozwala na szybsze i łatwiejsze dotarcie do miejsca, z którego ma zostać pobrany materiał.
Badanie przebiega w bardzo prosty sposób. Tarczyca jest umieszczona powierzchownie, więc sonda urządzenia ma łatwy i niezakłócony dostęp do jej obrazowania. USG tarczycy daje lekarzowi możliwość oceny rozmiaru, kształtu, struktury oraz położenia gruczołu – to bardzo dokładny zabieg, który pozwala na odkrycie zmian niemożliwych do wyczucia przy metodzie palpacyjnej czy ukazania przy zastosowaniu scyntygrafii. Warto jednak pamiętać, że w sytuacji wystąpienia guzów, owszem, lekarz może ocenić ich morfologię i zróżnicowanie charakteru, z drugiej strony USG nie pozwala na jednoznaczne określenie, czy guz jest złośliwy czy tez nie. Wyniki ultrasonografii mogą być zatem tylko wskazaniem do dalszej analizy problemu.
Wśród podstawowych diagnozowanych problemów związanych z tarczycą, badanie USG jest metodą bardzo przydatną w wykrywaniu torbieli. Czułość i precyzja zabiegu pozwala na prawidłowe rozpoznanie zmian torbielowatych w niemal stu procentach przypadków.