Karta paliwowa – czym się kierować przy wyborze?

Karty paliwowe są chętnie wykorzystywaną formą płatności w mniejszych i większych firmach. To zdecydowanie szybszy i łatwiejszy sposób zapłaty na stacjach benzynowych. Warto jednak pamiętać, że karta karcie nierówna – na rynku znajdziemy wiele różnych ofert, które wiążą się z mniejszymi lub większymi korzyściami. Trzeba zatem wiedzieć, na co zwrócić uwagę, zanim wybierzemy najlepsze rozwiązanie dla swojej firmy.

Karta paliwowa – czy to bezpieczne?

Wiele osób zastanawia się, czy karta paliwowa to na pewno bezpieczne rozwiązanie. Bo co zrobić w przypadku, kiedy pracownik zgubi kartę bądź zostanie ona ukradziona? Na szczęście postępowanie w takich sytuacjach jest bardzo zbliżone do tego, kiedy ginie klasyczna karta płatnicza. Brak karty paliwowej należy niezwłocznie zgłosić do firmy, gdzie skorzystaliśmy z takiej usługi, a zostanie ona natychmiast zablokowana. Dodatkowo, z racji że takie rozwiązanie pozwala na monitorowanie wydatków online, będziemy mogli na bieżąco kontrolować sytuację i sprawdzać, czy złodziej przypadkiem nie dokonał jakiejś transakcji na nasz koszt.

Dobrze też pamiętać, że karta paliwowa jest zazwyczaj rejestrowana na dany pojazd. W związku z tym istnieje duże prawdopodobieństwo, że pracownik stacji odmówi zaakceptowania płatności, dlatego ryzyko wykorzystania jej w nieodpowiedni sposób jest naprawdę nieduże.

Przed wybraniem karty kredytowej powinniśmy mimo wszystko zapoznać się z protokołem bezpieczeństwa. Jeśli system zabezpieczeń proponowany przez daną firmę nam nie odpowiada, nie warto się na to godzić – zdecydowanie lepiej będzie znaleźć inną ofertę.

Karty paliwowe a dostępne stacje benzynowe

Jak wiadomo nie wszystkie stacje benzynowe mogą respektować formę płatności w postaci karty paliwowej. Dodatkowo koncerny nawiązują umowy z konkretnymi firmami, dlatego może się okazać, że akurat nasza karta nie jest uznawana w danej placówce.

Zanim zatem w naszym posiadaniu znajdzie się karta paliwowa, koniecznie musimy sprawdzić, czy akceptujące je stacje benzynowe znajdują się w obrębie tras, jakie przemierzają pojazdy należące do naszej floty. W końcu korzystanie z takiego rozwiązania ma nam ułatwić życie, a nie jeszcze bardziej utrudnić, a trudno oczekiwać od kierowcy, że będzie jeździł z miasta do miasta, zanim znajdzie miejsce, gdzie może zatankować.

Karty paliwowe dla firm – korzyści

Możliwość dokonywania transakcji bezgotówkowych za paliwo to nie jedyna zaleta, na jaką możemy liczyć, kiedy inwestujemy w kartę paliwową dla naszego przedsiębiorstwa. Podczas przeszukiwania dostępnych ofert, zwróćmy więc uwagę na to, jakie dodatki są nam proponowane.

Niejednokrotnie zdarza się, że karta paliwowa pociąga za sobą spory pakiet innych usług: tańszy leasing, rabaty na paliwo, zniżki na myjnię bądź serwis samochodowy, szeroki dostęp do najwyższej jakości produktów do pojazdu w niższej cenie. Dodatkowo bywa, że możemy skorzystać z takiej formy płatności również przy wjeździe na autostrady.

Żeby znaleźć coś, co najbardziej odpowiada naszym potrzebom, nie możemy się zamykać na przejrzeniu propozycji od jednej czy dwóch firm, które oferują karty paliwowe. Ranking o szerokim zakresie zdecydowanie lepiej pozwoli nam na przejrzenie tego, co dostępne, i na dopasowanie takiego udogodnienia do typu działalności naszego przedsiębiorstwa.

Karta paliwowa a faktury

To, co najbardziej przyciąga właścicieli firm do inwestowania w karty paliwowe, to oczywiście możliwość wystawienia jednej zbiorczej faktury za miesięczne wydatki na paliwo, zamiast proszenie o taki dokument przy każdym tankowaniu. Niemniej warto pamiętać, żeby przetestować system i sprawdzić, czy wystawiane faktury są przejrzyste i rzeczywiście ułatwią nam zarządzanie finansami.

Nie bez znaczenia jest również platforma internetowa, gdzie możemy monitorować transakcje. Najważniejsze, by taki serwis był bardzo intuicyjny i pozwalał nam na swobodne zarządzanie kartą.

Jaka karta paliwowa dla małej i dużej firmy?

Jeszcze jedną kwestią, jaką musimy wziąć pod uwagę, kiedy przeglądamy dostępne na rynku karty paliwowe, jest zasięg naszego przedsiębiorstwa oraz rozmiar floty. Jeśli przykładowo nasze comiesiesięczne wydatki na paliwo nie przekraczają kilkunastu tysięcy złotych, to najbardziej korzystną opcją będzie karta BP Komfort Prepaid. Umożliwia dokonywanie transakcji w grubo ponad 500 stacjach benzynowych na terenie całej Polski. Możemy też swobodnie korzystać ze zniżek i nagród, jakie będą dostępne po uzyskaniu wymaganej liczby punktów Payback.

Co jednak z bardzo dużymi firmami, które zarządzają flotą również poza granicami kraju? W takim przypadku zdecydowanie lepiej sprawdzi się karta paliwowa BP + Aral. Dzięki systemowi ROUTEX,taka karta jest akceptowana aż w 30 innych państwach, także na Wschodzie. Nie będzie zatem problemu, żeby swobodnie zatankować na danej stacji bądź zakupić niezbędne produkty do dalszego prowadzenia pojazdu. Ponadto poprzez BP + Aral zyskujemy dodatek w postaci całodobowej pomocy drogowej na terenie Europy, co z kolei znacząco przekłada się na bezpieczeństwo naszych interesów.