Otwarta kuchnia czy osobne pomieszczenie?

Od kilkudziesięciu lat powtarza się, że sercem każdemu domu jest kuchnia. Przez pyszne jedzenie, możemy zbliżyć się z rodziną, zażegnać spory czy znaleźć inspirację do stworzenia planu na swoje życie. Dlatego tak ważne jest, by to serce naszego domu, zawsze biło stylowym i funkcjonalnym rytmem. O tym, jak tego dokonać, przeczytasz w niniejszym artykule.

Kuchnia – otwarta na dom czy wręcz przeciwnie?

Moda we wnętrzach zmienia się jak w kalejdoskopie. Jedno od lat pozostaje jednak niezmienne – otwarte kuchni połączone z salonem lub jadalnią, nadal są na czasie. To, czy damy się wciągnąć w te modne rozwiązanie zależy od wielu czynników. By nie żałować swojej decyzji, poniżej znajdziesz listę zalet i wad każdej z tych opcji.

Otwarta kuchnia – zalety i wady

Największą zaletą tak urządzonej kuchni, jest przestrzeń i funkcjonalność. W czasie przygotowania posiłku, możemy rozmawiać z bliskimi, zerkać na ulubiony program kulinarny lub mieć na oku dziecko bawiące się w salonie. Jeśli jednak chodzi o wady, to i to rozwiązanie ich nie wyklucza. Zapachy roznoszące się po domu lub konieczność urządzenia kuchni w stylu podobnym do pokoju dziennego, mogą być dla wielu osób przeszkodą do podążania za tym trendem. Samo zaaranżowanie kuchni tego typu będzie bardziej skomplikowane. W końcu inna podłoga sprawdzi się w pomieszczeniu, gdzie gotujemy, a inna w pokoju wypoczynkowym. W tej sytuacji możemy zmieszać style, np. podłóg. W kuchni dobrze wypadnie posadzka winylowa a w salonie parkiet lub posadzka żywiczna.

Kuchnia jako osobna całość

Kuchnia w osobnym pomieszczeniu pozwala stworzyć oddzielną sferę do gotowania i smakowania potraw. Wtedy możemy pozwolić sobie na to, by była w całkiem innym stylu niż inne części naszego mieszkania. W takiej kuchni, wytyczymy również miejsce na zapasy, przetwory, duży stół z krzesłami lub kącik dla pupila. Niestety, takie rozwiązanie ma także wiele wad. Jeśli chcemy, by było funkcjonalne, musimy przyłożyć dużą wagę do organizacji przestrzeni i materiałów na podłogę oraz ściany. Szukając, np. dobrej podłogi, warto zajrzeć do tego producenta: https://centrumposadzek.com.pl.