Kredyt gotówkowy – jak się zabezpieczyć?

Kredyt gotówkowy, który będziesz musiał spłacać w perspektywie lat, wymaga odpowiedniego zaplecza i przygotowania. Wziąć taki kredyt jest relatywnie łatwo, jego spłata wiąże się jednak z nieprzewidywalnymi czynnikami, na które od samego początku powinieneś być gotowy. Jak to zrobić, by zwiększyć swoje szanse na spłatę zobowiązania?

Kredyt gotówkowy nie musi być straszny!

Swój kredyt gotówkowy możesz spłacić bez większych trudności, najważniejsze jednak, by zaciągać go z głową. Absolutnie nie może wchodzić w grę pobieranie go „na hura” i pod wpływem impulsu. Wiele osób popełnia ten błąd i myśli sobie, że „jakoś to będzie”. Niestety – to najkrótsza droga do wielkich problemów finansowych, a nawet bankructwa.

W pierwszej kolejności realnie oceń swoje perspektywy spłaty. Oczywiście wszystkiego nigdy nie przewidzisz, ale jeśli wisi nad Tobą jarzmo utraty pracy lub Twoja firma nie osiąga ostatnio sukcesów, być może warto dokładnie zastanowić nad zaciągnięciem zobowiązania. Szczególnie, jeżeli np. nie zamierzasz wziąć kredytu na rozwój przedsiębiorstwa, a planujesz kupno domu czy samochodu.

Oszczędzaj nawet na kilka rat wprzód!

Mając kredyt gotówkowy na karku, źle zrobisz żyjąc z miesiąca na miesiąc. To bardzo niebezpieczna praktyka! Rzecz jasna nie musisz funkcjonować jak asceta, ale powinieneś możliwie szybko doprowadzić do sytuacji, w której tylko ze swoich oszczędności będziesz mógł normalnie funkcjonować przez przynajmniej 3 miesiące – uwzględniając oczywiście spłatę raty kredytowej.

Rozwijaj się zawodowo

Nawet, jeżeli Twoja rata przez najbliższe lata nie będzie rosła, tak cena życia może już wzrosnąć dość drastycznie. Rosną przecież opłaty za prąd, wodę, czynsz, rośnie też cena żywności. Jeśli Twoje zarobki będą w tym czasie zamrożone, z czasem spłata kredytu może być coraz trudniejsza – właśnie przez pryzmat rosnących kosztów w innych sferach.

W przypadku prowadzenia firmy, zawsze staraj się zwiększać jej obroty i dochody. Stara zasada mówi, że albo idzie się do przodu, albo się cofa. Jeśli nie będziesz szedł do przodu, być może niespodziewanie Twoja firma straci klientów, a tym samym zmaleje Twoja zdolność do spłaty zobowiązań finansowych. Zawsze bierz to pod uwagę!

Dobre czasy? Kiedyś się kończą!

Staraj się też nigdy nie przesadzać z optymizmem na przyszłość. Kredyt gotówkowy, zaciągnięty na 10 czy 15 lat, to kawał czasu. Nawet, jeśli dobrze radzisz sobie przez ostatnich kilka lat, nie jest powiedziane, że karta się nie odwróci. Czasy dobrobytu wykorzystaj na zgromadzenie oszczędności albo na spłatę większości zobowiązań, a nie na rozrzutność i kupowanie niepotrzebnych Ci rzeczy.

Nie popełniaj więc błędu, jaki popełniło już wielu przed Tobą i nie zachłyśnij się dobrze prosperującym biznesem czy lukratywnym stanowiskiem. To droga donikąd, szczególnie jeśli zaciągnąłeś wieloletni kredyt gotówkowy. Dobrą passę przekuj przede wszystkim na niezależność i wolność od jakichkolwiek długów.

Bądź rozsądny!

Najważniejszy jednak jest zdrowy rozsądek. Bez niego, nawet będąc w świetnej kondycji finansowej, możesz popasać w spore tarapaty i mieć problem ze spłatą swojego kredytu. Staraj się więc myśleć przyszłościowo, pracuj ciężko i buduj swoją pozycję na rynku pracy. To najlepsze, co możesz zrobić dla swojego finansowego bezpieczeństwa.

Dodaj komentarz