Zawsze kiedy zaczynamy się czegoś uczyć, każdy najmniejszy postęp daje ogromną motywację do dalszych kroków. Na początku mały sukces daje ogrom radości, jednak z czasem się do tego przyzwyczajamy i przestajemy zwracać uwagę na postępy, które robimy. Na początku uczymy się bardzo intensywnie, a z czasem pojawia się zastój, najczęściej kiedy „przeskakujemy” z jednego poziomu na drugi.
Dlaczego tak się dzieje?
Im dłużej uczymy się języka obcego, tym nudniejsze nam się wydaje to zajęcie. Na początku to się nie zdarza, ponieważ opanowywanie podstaw to bardzo ciekawa przygoda, każdy nowy zapamiętany zwrot daje dużo powodów do radości. A efekty nauki przychodzą bardzo szybko, co jeszcze bardziej motywuje do dalszej pracy nad przyswajaniem wiedzy. Pierwszy zastój w nauce można spotkać już podczas przejścia z poziomu A2 na poziom B1, ponieważ jest to okres kiedy przyswajamy wiele nowych zagadnień gramatycznych, nowych słówek i wykonujemy dużo ćwiczeń. Nie ma jednak okazji na to, aby sprawdzić wiedzę w praktyce, czyli podczas konwersacji. Na to przychodzi czas później. Kolejny, mówi się, że najcięższy etap, to przejście na poziom C1/C2, czyli zaawansowany. Wtedy to wydaje się, że stanęliśmy w miejscu, ponieważ postępy w nauce zdają się być dla nas niewidoczne.
Jak przejść z B2 na C1 bez zniechęcenia?
Po pierwsze najważniejsza jest cierpliwość, ponieważ wchodząc na etap zaawansowany, coraz trudniej jest dostrzegać postępy. Nie oznacza to jednak, że stanęliśmy w miejscu i już nic nowego się nie nauczymy. Osiągając poziom, który umożliwia nam swobodne komunikowanie się (czyli poziom B2) dochodzimy do wniosku, że nie warto iść dalej skoro już tyle osiągnęliśmy – przez to właśnie się zniechęcamy. Dobrą opcją w tym momencie jest rozejrzenie się za kursem angielskiego Częstochowa http://tarkowski.edu.pl/ i ustawienie sobie nowego celu. Łatwiej będzie wtedy się zmotywować, a podczas zajęć w większym gronie jeszcze bardziej poszerzymy zasób słów i będziemy w stanie tworzyć coraz bardziej rozbudowane zdania. Dzięki temu na nowo zyskamy chęci do nauki, a jej efekty będą coraz bardziej widoczne podczas każdych kolejnych zajęć.
Najważniejsze, aby w fazie zastoju nie dać sobie wmówić, że widocznie pora już odpuścić ,czy że nie mamy talentu do języków obcych. To wszystko nieprawda, ponieważ nauka języka obcego to żmudny proces, który wymaga czasu, cierpliwości i systematyczności.