Bezpieczne dziecko w samochodzie – jak przewozić maluchy?

Polskie prawo jasno określa, że dziecko mające mniej niż 150 cm należy przewozić w foteliku. Kierowca nie może jednak zapomnieć o tym, że równie ważne jest umiejętne zapięcie pasów czy wygodne usadzenie malucha.

Małe dziecko jest szczególnie narażone na wszelkie urazy mechaniczne. Każde gwałtowne hamowanie czy stłuczka sprawiają, że ciało doznaje szoku, a co za tym idzie, powoduje to powikłania zdrowotne. Trzeba dbać o bezpieczeństwo bez względu na to czy jest się właścicielem samochodu, czy pasażerem. Zasada ta obowiązuje zarówno w czasie podróży, która trwa 5 minut, jak i kilka godzin.

Należy pamiętać, że nie można przypinać się razem z dzieckiem pasem, trzymać go na kolanach lub wykorzystywać innych, bardziej domowych metod. Fotelik musi być dopasowany do wzrostu oraz wagi dziecka. Maluchy można przewozić na przednim siedzeniu, ale tylko w specjalnym siedzisku, które podtrzymuje kręgosłup. Obowiązuje to także auta z poduszką powietrzną, jednak w sytuacji, gdy zostanie ona wyłączona.

Z obowiązku jeżdżenia w foteliku zwolnione są dzieci z zaświadczeniem lekarskim wykazującym przeciwwskazania do podróżowania w siedziskach, mające 135 cm wzrostu, lecz z nieprawidłową wagę (wówczas potrzebny jest trzypunktowy pas) lub/i podczas podróży z większą ilością małych pasażerów, bez miejsca na dodatkowe siedzenie.

Warto pamiętać o tym, aby każdorazowo malucha starannie usadzić, a następnie dokładnie zapiąć. Pasy fotelika powinny być umiejscowione za ramionami, równomiernie ułożone i przylegać do ciała. Natomiast klamrę należy ustawić na wysokości klatki piersiowej.

W sytuacji, gdy dziecko jest przypisane, pasy bezpieczeństwa nie mogą być one ułożone zbyt wysoko. Co więcej, w samochodzie maluch nie powinien siedzieć w kurtce czy grubej bluzie. Wówczas może być źle zabezpieczony przed ewentualnymi wypadkami.

Złamanie przepisów jest karane 6 punktami i mandatem w wysokości 150 zł. Jednak największą sankcją jest utrata życia bądź zdrowia współpasażerów, nie tylko dzieci, ale także i dorosłych.

Więcej na temat bezpieczeństwa najmłodszych oraz przepisów prawa związanych z przewożeniem pasażerów można znaleźć na stronie http://www.impwar.pl/.

Dodaj komentarz