Jak poprawić swoją zdolność kredytową

wallet-908569_640

Aby dostać kredyt w banku, po pierwsze musimy mieć tzw „zdolność kredytową”, a po drugie dobrą historię kredytową. Na pewno dla banku ważniejsza jest nasza zdolność do spłaty kredytu, więc właśnie na nią powinniśmy zwrócić szczególną uwagę. Składając wniosek o kredyt, musimy udowodnić, że będzie nas stać na terminową spłatę naszych zobowiązań. Bank bowiem nie pożyczy nam pieniędzy, jeżeli uzna, że mogą z tym być kłopoty. Obliczając naszą zdolność kredytową, bank będzie brał pod uwagę wysokość naszych dochodów, nasze wydatki, a także ilość osób, które mamy na utrzymaniu. Jeżeli nie przekroczymy określonego przez bank progu dochodowego – o kredycie możemy zapomnieć.

Czy oznacza to, że taka osoba nigdy już nie pożyczy pieniędzy? Oczywiście że nie. Albowiem zdolność kredytową, możemy sobie trochę „poprawić”. Przede wszystkim powinniśmy zredukować nasze miesięczne wydatki. Więc jeżeli mamy na naszym koncie otwarty debet z którego nie korzystamy – zamknijmy go. Jeżeli nie korzystamy z karty kredytowej – zróbmy podobnie. Banki bowiem liczą miesięczne koszty ich obsługi, nawet gdy z nich nie korzystamy. Podobnie jeżeli mamy już jakiś kredyt, który za niedługo mamy już spłacić, zróbmy to przed terminem, aby nasze miesięczne koszty spadły.

Naszą zdolność kredytową zdecydowanie poprawią też dodatkowe dochody. Możemy poszukać sobie dodatkowego zajęcia, możemy w naszej firmie pracować w nadgodzinach itp. Zdecydowanie poprawi to naszą wiarygodność w oczach banków, które będą bardziej skłonne udzielić nam kredytu. Niektóre banki dają możliwość połączenia dochodów z inną osobą i wspólne zaciągnięcie kredytu. Może warto więc znaleźć kogoś, kto dużo zarabia i zgodzi się pomóc nam „w potrzebie”.

To że przez brak zdolności kredytowej, nie otrzymaliśmy kredytu nie oznacza, że o dodatkowych środkach finansowych możemy zapomnieć. Po pierwsze spróbujmy naszą zdolność poprawić, a po drugie, może warto złożyć wniosek w innym banku. Albowiem każda instytucja bankowa na swój sposób liczy zdolność kredytową i dlatego warto złożyć wniosek o kredyt w kilku bankach.

Więcej o zdolności kredytowej i jak ją poprawić przeczytasz w portalu finansowym soskredyt.pl

Dodaj komentarz