Żywienie mieszane psa – jak łączyć karmę suchą i mokrą?

Właściciele psów często zastanawiają się, jak karmić zwierzaka. Czy lepsza będzie karma sucha, mokra, a może posiłki gotowane w domu? Tak naprawdę każdy sposób żywienia ma swoje plusy i minusy. Tym razem weźmiemy pod lupę żywienie mieszane, czyli łączenie karmy suchej i mokrej.

Czym różni się karma sucha od mokrej?

Chyba nie jest żadnym odkryciem, że oba rodzaje karmy różnią się zawartością wody. Podczas gdy współczynnik ten w karmach suchych wynosi jakieś 8%, w ich mokrych odpowiednikach jest aż 75% wody. Te procentowe wartości mają duże znaczenie, jeśli chodzi o zawartość składników odżywczych i kaloryczność, która przekłada się na energię metaboliczną. Oczywiście w suchych karmach jest ich więcej.

Czy rodzaj karmy ma znaczenie, jeśli chodzi o jej spożywaną ilość? Jak najbardziej! Ze względu na to, iż karma sucha jest bardziej kaloryczna, pies powinien dostawać jej 3-4 razy mniej niż gdybyśmy karmili go mokrym jedzeniem.

Sprawdź też karmę bezzbożową:

oraz przeczytaj poradnik na temat karm bezzbożowych:

 

Jak powinno wyglądać żywienie mieszane?

Właściciele coraz częściej stosują żywienie mieszane, dlatego że zarówno karmy suche, jak i mokre, mają swoje plusy i minusy. Karma mokra zwykle bardziej smakuje psom i jest łatwiejsza w spożyciu, zwłaszcza dla zwierząt, które mają problemy z gryzieniem. Z kolei karma sucha dużej starcza, dlatego że jest bardziej kaloryczna i bogatsza w składniki odżywcze. Warto więc połączyć oba rodzaje karmy. Pamiętajmy jednak, że musimy zastosować się do pewnych reguł.

Po pierwsze, o czym już wspominaliśmy, porcja dzienna karmy suchej musi być jakieś 3-4 razy mniejsza niż karmy mokrej. Nawet jeśli pies, przyzwyczajony do większych porcji mokrej karmy, domaga się również większej ilości suchego jedzenia, nie powinniśmy mu ulegać. Organizm psa nie potrzebuje aż tylu kalorii, dlatego łatwo doprowadzić zwierzaka do otyłości.

Przeczytaj również artykuł: http://porady.twojachwila.eu/karmienie-psa-w-upalne-dni/

Żywienie mieszane nie powinno wyglądać tak, że cały tydzień dajemy psu karmę suchą, a w weekend – w nagrodę – karmę mokrą. Wówczas może wystąpić u psa biegunka, bo jego układ pokarmowy przyzwyczajony jest do suchej karmy. Dołączanie do diety karmy mokrej powinno być stopniowe.

Jeśli interesują Was tematy związane z psiakami, zajrzyjcie na stronę:  https://sklepzkarmami.pl/poradnik/wakacje-i-pies/.

Dodaj komentarz