Zalety i wady blachodachówek

Blacha jest bardzo popularnym materiałem, który często zostaje wykorzystany w budownictwie, również jako pokrycia dachowe. Jest tania i wytrzymała, produkowane są z niej bardzo popularne blachodachówki, które możemy spotkać na coraz większej ilości dachów. Dlaczego? Jakie zalety posiada materiał tego typu? I czy ma jakieś wady?

Blachodachówki – właściwości i zalety

Blacha jest bardzo wytrzymała, odpowiednio zabezpieczona jest odporna na rdzę i korozję. Dlatego producenci zapewniają, że tego typu pokrycia dachowe http://glinmet.pl/, położone we właściwy sposób wytrzymają nawet do 15 lat. Oznacza to, że przez ten czas nie stracą estetycznego wyglądu, nie pojawi się rdza ani zacieki, no i oczywiście nie będą przeciekać. Dodajmy do tego niski koszt blachodachówek i mamy dach idealny. Kolejną zaletą jest to, że występują w wielu wzorach i kolorach, dlatego łatwo można dobrać odpowiednie pokrycie na nasz dach. Producenci oferują blachodachówki matowe, w połysku, a nawet takie, które są imitacją drewna, będą one idealnie pasować do drewnianych domków. W nowoczesnym budownictwie bardzo modne są matowe blachodachówki, w odcieniach grafitowych lub piaskowych, kolory te nie będą jednak pasować do starszego budownictwa. Dla domów w tradycyjnym stylu lepsze będą w tradycyjnych, ceglanych odcieniach. Kolejną zaletą blachodachówek jest to, że są łatwe w pielęgnacji, ponieważ ogranicza ona się do mycia i pomalowania co kilka lat.

Czy pokrycia tego typu mają jakieś wady?

Wszystko, co ma zalety, musi mieć też wady, również blachodachówka. Jedną wadą tego typu pokrycia dachowego jest zła akustyczność, krople deszczu czy grad uderzający o blachę są bardziej słyszalne. Chyba każdy z nas zna ten dźwięk i nie należy on do przyjemnych, można jednak temu zaradzić i położyć odpowiednią izolację, która nieco zagłuszy ten dźwięk. Kolejną cechą, która uważana jest za wadę, jest też wyżej wymieniona trwałość, 15-25 lat. Nie jest mało, ale w porównaniu do tradycyjnych dachówek, które są w stanie wytrzymać nawet 100 lat, różnica jest naprawdę duża.