Zabawa w mechanika, czyli i Ty możesz sam naprawić swoje auto

Zbliża się przegląd samochodu, zauważyłeś niewielką usterkę mechaniczną? Nie musisz mieć fachowej wiedzy. Jeśli tylko posiadasz odrobinę zmysłu praktycznego i posiadasz żyłkę majsterkowicza, z pewnością poradzisz sobie sam z drobnymi naprawami.

Czy każdy samochód można naprawić?

Raczej nie. Nowe samochody, wyposażone w skomplikowane układy i naszpikowane elektroniką, zostawmy fachowcom, bo tylko możemy zaszkodzić. Ale już starsze, klasyczne modele, mogą nam dostarczyć sporo frajdy i satysfakcji. Klasyczne samochody są mniej skomplikowane i z całą pewnością nie potrzeba nam dyplomu inżyniera ani tytułu zawodowego mechanika, aby się do tego zabrać.

Gdzie szukać wiedzy?

Oczywiście, sami z siebie nie jesteśmy omnibusami w każdej dziedzinie, warto wiec zaopatrzyć się w odpowiednie pisma motoryzacyjne i publikacje książkowe. Dobrym źródłem wiedzy będzie np. „Auto Świat Poradnik”. Niezastąpione podczas napraw okazują się też książki „Obsługa i naprawa” wydawnictwa WKŁ, w których podano dane techniczne, regulacyjne, schematy, szkice oraz sposoby napraw, zarówno drobnych (np. wymiany klocków hamulcowych), jak i dużych (np. wymiany uszczelki pod głowicą). Oczywiście skarbnicą wiedzy jest też internet. W internecie można wyszukać filmy pokazujące naprawy krok po kroku. Warto też przejrzeć fora i strony klubów konkretnej marki lub modelu, gdzie na blogach inni użytkownicy dzielą się swoją wiedzą.

Gdzie naprawiać swój samochód?

Raczej nie na parkingu pod blokiem, ponieważ zawsze znajdzie się ktoś, komu będzie to przeszkadzać, a my możemy zostać z wysokim mandatem. Przepisy w tej kwestii reguluje uchwała rady miejskiej w sprawie utrzymania czystości i porządku na terenie miasta. Zabronione są naprawy, które mogą stwarzać zagrożenie bezpieczeństwa innych uczestników dróg lub takie, które spowodują zanieczyszczenie wód albo gleby. Ale co zrobić w sytuacji, kiedy nie mamy własnego garażu? Najlepiej byłoby wynająć stanowisko w warsztacie samochodowym http://www.impwar.pl/. Może nie będzie to tanie, ale zyskamy dostęp do specjalistycznych narzędzi oraz w razie potrzeby, fachową poradę.

Dodaj komentarz