Kawa, kawka, kawusia

Kawa, czyli aromatyczny napój sporządzany z palonych ziaren kawowca. Znany jest ludziom od setek lat, zazwyczaj podawany na gorąco. Jest to jeden z podstawowych artykułów spożywczych na świecie. Każdego ranka miliony ludzi zaczynają dzień filiżanką kawy. Zyskała ona swoją ogromną popularność nie tylko dzięki swojemu wybornemu aromatowi oraz smakowi, ale także dzięki powszechnie znanym właściwościom pobudzającym i wzmagającym aktywność umysłową. 

Pozytywny wpływ kawy na nasze zdrowie

Oprócz tego, że pięknie pachnie i wyśmienicie smakuje, kawa ma również wiele właściwości zdrowotnych. Zawarta w niej kofeina, pobudza nasz umysł do działania, pomaga nam działać sprawniej oraz efektywniej. Jednak co w sobie kryją te aromatyczne ziarna? Oczywiście wyżej wspomnianą kofeinę, która nie tylko pobudza nasz umysł, ale pomaga również schudnąć! Pijąc nawet jedną filiżankę czarnej kawy dziennie, wspomagamy nasz metabolizm, a zwłaszcza spalanie tłuszczu.  Kawa zawiera w sobie cenne antyoksydanty, czyli przeciwutleniacze, które usprawniają mechanizmy obronne organizmu przed takimi chorobami jak nowotwory, stany zapalne czy choroby wieńcowe serca. Ziarna kawy zawierają też wiele cennych składników odżywczych, w tym ryboflawinę, kwas pantotenowy, mangan, potas, magnez i niacynę. Które są bardzo potrzebne w funkcjonowaniu naszego organizmu.

Jaką kawę wybrać?

Kiedy mamy możliwość wyboru to najlepsza będzie ta przyrządzona w ekspresie. W ostatnich latach firma Philips zrewolucjonizowała system parzenia kawy, wprowadzając na rynek ekspresy przystosowane do parzenia kawy zamkniętej w specjalnych saszetkach tak zwanych kawa pads . Kawa w saszetkach to ok 7 gram kawy, zmielonej i zamkniętej w specjalnej torebce wykonanej z bibuły filtracyjnej. Papier ten jest przyjazny dla środowiska, więc jest to doskonała alternatywa dla tradycyjnych, plastikowych kapsułek. Kawę w nim można przyrządzić szybciej niż w tradycyjnym ekspresie, jest też o wiele łatwiejszy w utrzymaniu czystości. Nie trzeba wsypywać kawy, a później czyścić ekspresu z fusów. Wystarczy włożyć odpowiednią saszetkę i już po chwili możemy cieszyć się smakiem ulubionego napoju.

Dodaj komentarz