USG tarczycy oraz wskazania do jego zastosowania

girl-pose-344322_640Tarczyca jest to bardzo ważny gruczoł, odpowiadający za gospodarkę hormonów w naszym ciele. Zaburzenia jego funkcjonowania mogą prowadzić do różnego rodzaju konsekwencji, jak na przykład kołatania serca, biegunek, trudności w połykaniu czy przyrostu masy ciała. Często tarczyca sama z siebie nie daje jednak żadnych objawów, chyba że na jej powierzchni pojawiają się guzki czy sam gruczoł nienaturalnie się powiększa. Dlatego pacjenci rzadko wiążą suchość skóry czy zatwardzenia właśnie z nieprawidłowym funkcjonowaniem tarczycy.

Badanie USG tarczycy

Tego typu badanie jest bardzo szybkie, a do tego całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne. Lekarz wykonuje badanie USG na leżąco. Jak przy każdym tego typu badaniu, najpierw smaruje badane miejsce żelem, a potem przejeżdża po nim głowicą. Obraz, uzyskany dzięki temu narzędziu, specjalista analizuje na ekranie. Dzięki USG można określić podstawowe informacje odnośnie tarczycy, takie jak jej wielkość, rozmiar czy kształt. Podstawowe badanie tego gruczołu wykonywane jest palcami, jednak USG jest bardziej dokładne i może na przykład wykryć guzki, torbiele czy inne zmiany, których lekarz nie jest w stanie wyczuć poprzez jej dotykanie. USG jest jednak tylko małym krokiem w diagnozowaniu problemów z tarczycą, będącym środkowym punktem w całym procesie. Może ono bowiem wykryć różne zmiany na powierzchni gruczołu, nie wskaże jednak czy chodzi o nadczynność, czy może jednak niedoczynność tarczycy. W takim wypadku, kiedy badanie USG tarczycy nie dało diagnozy, lekarz specjalista zaleca dalsze badania.

Kiedy stosuje się USG tarczycy?

Endokrynolog podejmuje decyzje odnośnie wykonania badania ultrasonografem w przypadku, kiedy na przykład podczas wizyty pacjenta i badania tarczycy palcami wykrył pewne zmiany, jednak nie może na pewno powiedzieć, czym te zmiany są. Badanie to wykonuje się również w sytuacji, w której gruczoł jest powiększony – szuka się w ten sposób przyczyny. Pod kontrolą USG można na przykład nakłuć obecny przy tarczycy guz po to, aby pobrać materiał do dalszych badań. Takim badaniem jest badanie histopatologiczne, polegające nad analizą pobranej próbki pod mikroskopem w celu dokładnego przyjrzenia się jej.

Dodaj komentarz