Podstawowe zabiegi pielęgnacyjne dla psa

Posiadanie psa wiąże się nie tylko z karmieniem czy wyprowadzaniem na spacer. Jeżeli chcemy dbać o naszego pupila, musimy liczyć się również z innymi obowiązkami. W tym artykule podpowiadamy, jakie zabiegi pielęgnacyjne z pewnością przydadzą się naszemu czworonożnemu przyjacielowi.

1. Czesanie i strzyżenie

Pielęgnacja sierści u psa, w zależności od jej długości, grubości i stanu, może przebiegać na różne sposoby. Czesanie w niektórych przypadkach przebiega lekko i sprawnie, w innych (szczególnie u ras z długą i grubą sierścią) może być znacznie utrudnione, przebiegać dłużej i wymagać bardziej skomplikowanych „narzędzi”. Bez względu jednak na rodzaj sierści u psa, powinniśmy zaopatrzyć się w grzebień oraz miękką szczotkę, które będą przeznaczone specjalnie dla niego (powinny być jednak dobrane w odpowiedni sposób). Ważna w procesie czesania jest systematyczność. Warto już od szczeniaka przyzwyczajać psa do czesania, ponieważ w późniejszym czasie może sprawić to większą trudność. Strzyżenie dotyczy tylko niektórych ras i powinno zależeć nie tylko od naszych upodobań. Zwróćmy uwagę na to, czy psu nie przeszkadza nadmiar sierści (szczególnie w okolicach oczu). Pamiętajmy również, by dostosować również długość sierści do pory roku.

2. Kąpiel

Kąpiąc naszego psa musimy przede wszystkim zaopatrzyć się w specjalne kosmetyki dla psa. Niedopuszczalne jest stosowanie kosmetyków, których sami używamy. Pamiętajmy, że to co jest „dobre” dla nas, niekoniecznie musi tak samo oddziaływać na zwierzęta, a co więcej, może im zaszkodzić. Szampon również powinien być dostosowany do wieku oraz rodzaju sierści psa. Jeżeli chodzi o częstość stosowania kąpieli, jest to również uzależnione od gęstości i długości sierści (psy o sierści długiej i gęstej powinny być kąpane częściej).

3. Inne zabiegi

Do innych zabiegów pielęgnacyjnych możemy wliczyć: obcinanie pazurów (nie zawsze konieczne); czy też przemywanie oczu wacikiem z wodą (szczególnie gdy widzimy zalegającą wydzielinę). Niektórzy do szeregu zabiegów pielęgnacyjnych wliczają również sterylizację. Jest to jednak błąd, sterylizacja, owszem, jest zabiegiem, ale z pewnością nie „pielęgnacyjnym”. Więcej o sterylizacji: https://sklepzkarmami.pl/poradnik/sterylizacja-warto-wiedziec/.

Dodaj komentarz