Niecodzienne zastosowanie resztek materiałów budowlanych

Budujesz dom i wiele materiałów, które były Ci potrzebne, np. do wykończenia, musisz gdzieś wyrzucić albo przechować? Zanim zdecydujesz się na umieszczenie ich w koszu lub oddanie, zobacz, jak można je wykorzystać. Kilka sposobów na ponowne zastosowanie wielu materiałów budowlanych znajdziesz właśnie w tym artykule. Dzięki nim, przyczynisz się do ochrony środowiska i sprawdzisz swoją wiedzę z podstaw rękodzieła.

Farby, zaprawy i preparaty

Farby i zaprawy można wykorzystać do pomalowania innych elementów, niż te, do których zostały przeznaczone. Jeśli masz dzieci, warto zbudować karmnik dla ptaków, np. z resztek drewna i pomalować go pozostałościami farby. Z kolei resztka zaprawy to dobry pomysł na zrobienie mini piaskownicy. Wylanie jej pod „fundamenty” do których włożysz piaskownicę, będzie idealnym sposobem na wykorzystanie tego towaru i przy okazji, zaoszczędzenie. Inne preparaty, takie jak impregnaty do drewna lub blachy, warto zostawić w komórce z narzędziami. Czasami nawet po paru miesiącach okazuje się, że przydadzą się ponownie.

Resztki materiałów na dach

Jeśli dach naszego domu tworzy, np. blachodachówka, często zostają jakieś wycinki tego materiału i nie mamy pomysłu na to, co z nimi zrobić. Jeśli zebrała się tego spora część, można obudzić w sobie trochę kreatywności. Buda dla psa, pokrycie domku na drzewie, albo karmnika – to jedno z wielu zastosowań, które ma pozostała po budowie blachodachówka albo właśnie blacha trapezowa. Zawsze można też poszukać innych inspiracji w internecie.

Pozostałe materiały budowlane – wyrzucić czy oddać?

Jest jeszcze wiele innych materiałów budowlanych, które mogą pozostać po zakończeniu wszystkich prac. Nie warto skazywać ich na miejsce w kontenerze, tylko zastanowić się nad ich ponownym użyciem lub oddaniem komuś. Sprawdźmy w sieci, które towary nadają się do recyklingu lub przetworzenia. Poszukajmy skupów i zawieźmy tam pozostałości z budowy. Dzięki temu, ochronimy środowisko naturalne i przyczynimy się do zmniejszenia ilości szkodliwych odpadów na wysypiskach, a tym samym, emisji szkodliwego dwutlenku węgla.