Najszlachetniejsza z tkanin

Kiedyś wykorzystywana była do tworzenia obszernych sukni balowych. Mimo upływających lat, moda na nią nie mija. Do dziś króluje na wybiegach, z tą różnicą, że produkuje się z niej nie tylko sukienki koktajlowe i wieczorowe, ale również bluzki, kostiumy czy spódnice. O czym mowa? O tafcie!

Przede wszystkim suknie

Tafta jest jedną z najszlachetniejszych tkanin. Przed wieloma laty wykorzystywana była do szycia obszernych sukien balowych. Oryginalnie wykonuje się ją z naturalnego jedwabiu.  Początkowa nazwa tego materiału określa splot, który używany był do jej wykonania. Wówczas cienkie nitki osnowowe były ułożone obok siebie, a później używało się grubszej nitki wątkowej. Taki splot tworzył strukturę żeberkową, przez co tkanina była sztywna. Współcześnie tafta powstaje z wykorzystaniem splotu płóciennego, a wygląd oraz sztywność to już kwestia materiału oraz wyposażenia.

Wciąż króluje

Mimo upływających lat, tafta wciąż zajmuje czołowe miejsca na wybiegach światowych projektantów mody. Obecnie przy jej tworzeniu wykorzystuje się nie tylko jedwab, ale również włókna syntetyczne (nylon, poliester, wiskoza) oraz ich mieszankę. Jej niewątpliwą zaletą jest fakt, że kolor zależy od tego, pod jakim kątem światło pada na materiał. Szeleści i mieni się przy poruszaniu. Z tego też powodu wykorzystuje się ją do szycia kreacji bankietowych, sukienek koktajlowych i wieczorowych, a także bluzek czy spódnic. Nie dość, że pięknie wygląda to jeszcze świetnie się układa i jest wytrzymała. Zastosowanie tafty sprawia, że kreacja nabiera subtelnego połysku oraz nadaje ekskluzywny efekt. Na dodatek do wyboru mamy szeroką gamę kolorystyczną. Oczywiście tafta może być też wielobarwna, drukowana czy haftowana. Spotkamy też taftę z nietypową strukturą, np. w prążki moirè lub kreszowaną. Wówczas jest lekko gnieciona lub falista. Poza tworzeniem ubrań, wykorzystuje się ją przy produkcji dekoracji, takich jak zasłony, kotary, pokrowce na krzesła, dekoracje ślubne i wieczorowe, dekoracje stołów czy pościel. Więcej o doborze tkanin przeczytasz na http://zubibo.pl/blog-pol.phtml.

Dodaj komentarz