Jak zaciągnąć dobry kredyt gotówkowy? / kredyt gotówkowy na święta

Wydaje się, że Polacy są mistrzami w zaciąganiu kredytów. Tego rodzaju zobowiązania posiada już co drugi z nas. Okazuje się jednak, że pomimo tak ogromnej popularności tego rodzaju produktów bankowych, nadal większość z nas wykazuje nikłą świadomość finansową. Nie do końca wiemy również, na co zwracać uwagę przy podejmowaniu decyzji kredytowej. Podpowiadamy więc, jak wybrać najlepszy kredyt, który będzie w pełni zgodny z indywidualnymi potrzebami.

Kredyt z niską ratą to nie wszystko

Jak wskazują statystki, większość kredytobiorców bierze pod uwagę jedynie wysokość miesięcznej raty, jaką przyjdzie im płacić po zaciągnięciu kredytu. Priorytetem jest więc wskaźnik RRSO, który pokazuje całkowity koszt zaciągnięcia zobowiązania. Wliczone zostają więc wszystkie koszta również te okołokredytowe. To między innymi wysokość prowizji, jaką bank pobiera za uruchomienie kredytu czy wysokość opłaty ubezpieczeniowej.

Kredytobiorca powinien też patrzeć na czas trwania umowy kredytowej. Kredyt gotówkowy na święta udzielany jest zazwyczaj na krótko, ponieważ zwykle opiewa na kwoty w granicach maksymalnie kilku tysięcy złotych. Jeśli jednak celem kredytobiorcy jest kredyt gotówkowy na dowolny cel o wyższej wartości, czas trwania umowy będzie miał duże znaczenie. Krótki termin będzie wiązał się z koniecznością spłacania wysokich rat. Ten dłuższy charakteryzuje się niższymi ratami, ale za to kredytobiorca odprowadzi więcej odsetek.

Kredyt zgodny ze specjalną ofertą banku

Dobre kredyty gotówkowe to te, które pojawiają się sezonowo. Banki oferują atrakcyjne warunki zobowiązań kredytowych, ponieważ takie produkty udzielane są czasowo. Przykładem może być kredyt gotówkowy na święta czy kredyt na wakacje. Charakteryzują się krótkim czasem obowiązywania umowy, ale też niskim oprocentowaniem i dodatkowymi bonusami.

Specjalne oferty to oferty dedykowane klientom, którzy chcą zaciągać zobowiązania na konkretny cel. Takie kredyty celowe są zazwyczaj tańsze aniżeli zobowiązania z podstawowych propozycji instytucji bankowych. Potencjalni kredytobiorcy mogą korzystać z nich w danym czasie, ale zawsze na atrakcyjnych warunkach.

Rankingi najlepszych kredytów

Jeśli klient banku chce zaciągnąć naprawdę dobry kredyt gotówkowy na święta czy inny cel, w pierwszej kolejności powinien zerknąć na ranking najlepszych zobowiązań tego rodzaju. W takich zestawieniach banki porównują różne produkty według konkretnych kryteriów. Daje to jasny obraz warunków, jakie oferują różne instytucje w tym samym czasie.

Indywidualne warunki kredytowe

Pamiętajmy, że dobry kredyt gotówkowy to taki, który jest „szyty na miarę”. Chodzi o to, by spełniał potrzeby kredytobiorcy, ale i był zgodny z jego indywidualnymi możliwościami. Kredytobiorca nigdy nie powinien decydować się na kredyt, tylko dlatego, że takie zobowiązanie polecają znajomi. Nie powinien też sugerować się hasłami reklamowymi czy obietnicami banku. Najważniejsze są jasne warunki instytucji bankowych.