Cechy dobrej kamery samochodowej

ORLLO SX360G 4

Coraz więcej kierowców zdaje sobie sprawę, jak przydatna może okazać się kamera samochodowa. Wideorejestrator nie tylko może okazać się przydatnym dowodem na policji lub u ubezpieczyciela, ale także sprawia, że coraz mniej piratów drogowych pozostaje bezkarnych. Dobre kamery mają również wiele innych cech i zastosowań, dlatego przed przystąpieniem do zakupu warto zorientować się, na co zwrócić uwagę.

Na co zwrócić uwagę? 

Zmienne warunki atmosferyczne mogą negatywnie wpłynąć na jakość rejestrowanego obrazu, a to przecież ona jest najważniejsza w przypadku rozstrzygania drogowych sporów. Dlatego warto zorientować się, w jaki sposób deszcz, śnieg lub intensywne słońce wpłyną na nagranie. Równie ważna jest także jakość, w jakiej kamera rejestruje obraz. Aktualnie prawie wszystkie kamery posiadają rozdzielczość Full HD. Przyjmuje się, że najmniejsza dobra rozdzielczość to 720p, niektóre jednak zapisują obraz w jakości 1080p. Taka jakość wpływa na to, że plik zajmuje więcej miejsca, dlatego można nagrać mniej filmów. Ważne jest więc, aby kamera posiadała opcję rozszerzenia pamięci poprzez dodatkową kartę SD. Ciekawą opcją jest również nagrywanie w pętli, czyli nadpisywanie nowych filmów na starych, gdy już skończy się miejsce. Takie rozwiązanie, jak wszystko, posiada zarówno swoje dobre i złe strony. Rejestratory samochodowe powinny mieć jak najszerszy kąt widzenia, aby rejestrować sytuację na całej szerokości jezdni, ale także na poboczach i chodnikach. Zazwyczaj jest to kąt 120 stopni, jednak coraz popularniejsze są sprzęty ze 150 stopniowym kątem nagrywania. Każda dobra kamera samochodowa powinna mieć możliwość nagrywania również w nocy, dlatego zwróć uwagę, czy posiada ona diody podczerwieni oraz czy lampy oraz światła samochodów nie zaburzają obrazu.

Kamera samochodowa nie tylko do nagrywania

Wideorejestrator to urządzenie, które, poza nagrywaniem i rejestrowaniem trasy, jest przede wszystkim narzędziem pomiarowym. Służy więc do mierzenia prędkości. Cyfrowy zapis trasy pozwala również na przeniesienie jej później na mapę np. Google Maps. Dzieje się tak za sprawą wbudowanych w kamerę nadajników GPS. Nagranie z wideokamery samochodowej pozwoli na udowodnienie swojej niewinności, gdy na drodze dojdzie do wymuszenia lub agresji. Może się okazać kluczowym dowodem w sądzie, oczywiście po analizie biegłego. Przydaje się również w walce w ubezpieczycielem o odszkodowanie. Ponadto sprawia, że coraz więcej piratów drogowych zostaje ukaranych za nieprzestrzeganie zasad ruchu drogowego. Dlatego już dziś warto zastanowić się nad zakupem tego nieprzecenionego urządzenia.

Dodaj komentarz