Bezpiecznie na drodze

semi-trailers-534577_640 (1)

W gazetach często pojawiają się nagłówki informujące o tragicznych wydarzeniach na drogach, jednak większość kierowców wie, że tego typu sytuacje nie są tak częste jak drobne stłuczki czy awarie. Na drodze może się zdarzyć wiele nieprzewidzianych sytuacji, jednak niektórych można uniknąć.

Dobry kierowca
Bezpieczeństwo na drodze w większości zależy od samego kierowcy i jego stanu fizycznego i psychicznego. Oczywiście, każdy kto decyduje się prowadzić pojazd mechaniczny powinien być bezwzględnie trzeźwy. Co więcej, dobry kierowca zawsze zapina pasy bezpieczeństwa i dba, by wszyscy pasażerowie również je zapięli. Ważne jest też, zwłaszcza przy dłuższych trasach, aby być wypoczętym i skupionym na jeździe. Dzięki temu można uniknąć nie tylko drobnych stłuczek, ale też poważnych wypadków, spowodowanych na przykład przez zaśnięcie za kierownicą. Wpływ na bezpieczeństwo ma również sposób, w jaki się prowadzi. Nie warto przeceniać swoich umiejętności i jeździć z nadmierną prędkością, jeśli chce się dotrzeć do celu bez problemu. Z drugiej strony, osoby, które nie czują się pewnie za kierownicą również stanowią zagrożenie, ponieważ stres może powodować impulsywne, nieprzewidziane reakcje, skutkujące wypadkami samochodowymi.

Bezpieczny pojazd
Oprócz czynnika ludzkiego, bardzo ważne jest też, aby pojazd, którym się poruszamy był w dobrym stanie. Z tego powodu trzeba pamiętać o regularnych przeglądach technicznych, które powinny być wykonywane sumiennie, najlepiej przez sprawdzony serwis. Co więcej, dużo zależy też od wykonywanych napraw. Jeśli samochód trzeba naprawić, warto zaufać technikom z dobrych serwisów technicznych. Dzięki temu mamy gwarancję, że usterkę usunięto tak, jak należy i wszystko w naszym pojeździe jest sprawne.

Co zrobić w razie awarii
Wszystkiego nie sposób przewidzieć, ale można się przygotować na różne sytuacje. Na przykład jeżdżąc głównie w obrębie jednego miasta warto wyposażyć się w numer kontaktowy do sprawdzonej pomocy drogowej i serwisu obsługującego dany teren, gdzie wykonywana jest naprawa ciężarówek lub samochodów osobowych. Dzięki temu w sytuacji awaryjnej nie trzeba się już stresować poszukiwaniem odpowiednich kontaktów.

Dodaj komentarz