Wygodne buty, czyli niezbędny element stroju lekarza

300_300_productGfx_e835f1e4e68838bc29f6f97fd4e85449Większość z nas na pytanie „Jaki element stroju kojarzy nam się z zawodem lekarza?” odpowiedziałaby, że biały fartuch, stetoskop lub rękawiczki jednorazowe. Niestety praktycznie wszyscy zapominamy o niezbędnej części ubioru, czyli butach.

Buty odgrywają bardzo istotną rolę w pracy lekarza, ponieważ spędza on w nich w cały dzień. To, czy są wygodne, wpływa na jego samopoczucie i przekłada się na jakość wykonywanych czynności. Jest to szczególnie ważne w przypadku chirurgów, którzy praktycznie cały czas spędzają w pozycji stojącej, przy stole operacyjnym. Raczej ciężko wyobrazić nam sobie sytuację, w której z powodu obtarć na stopach lub innych problemów spowodowanych nieprawidłowo dobranym obuwiem, lekarz w środku operacji odejdzie od operowanego pacjenta. Oczywiście takie sytuacje się nie zdarzają, jednak uciążliwy ból może przyczynić się do zmniejszonej koncentracji, a w konsekwencji doprowadzić do niestarannie wykonanego zabiegu.

Żeby uniknąć takich przypadków szpitale zaopatrują swoich pracowników w profesjonalne obuwie ochronne. Lekarze chirurdzy oraz pozostały personel bloku operacyjnego otrzymują specjalne obuwie operacyjne. Musi ono być antypoślizgowe, antystatyczne i wentylowane. Koniecznością jest, aby było to obuwie do sterylizacji, czyli wykonane ze specjalnego rodzaju gumy nadającej się do odkażania w autoklawie, w temperaturze do 134 stopni Celsjusza. Obuwie operacyjne musi zapewniać personelowi medycznemu ochronę, czyli zabezpieczać przed szkodliwymi dla zdrowia czynnikami, jak np. odpady medyczne.

Dla zapewnienia wygody poszczególnym lekarzom oraz całemu personelowi sal operacyjnych, buty dobiera się indywidualnie, do konkretnych potrzeb. Muszą one zapewniać duży komfort stopom, ale przede wszystkim powinny pozwolić im na odpoczynek. Wiele szpitali bardzo poważnie podchodzi do tego zagadnienia i często sprawdza bardzo dokładnie jakość zamówionego obuwia, rodzaj użytego materiału oraz jego wagę.

Ostatnio szpitale bardzo często zwracają uwagę na kolor zamawianego obuwia. Szeroka gama kolorystyczna pozwala dobrać obuwie do strojów noszonych na danym oddziale. Buty operacyjne najczęściej mają kolor biały, uważany za uniwersalny. Obuwie operacyjne jest dostępne także w bardzo wielu rozmiarach, dzięki czemu każdy pracownik bloku operacyjnego znajdzie buty idealnie dopasowane do stopy, a jednocześnie zapewniające wysoki komfort użytkowania.

Dodaj komentarz