W jaki sposób wybrać dobrego psychoterapeutę?

stress-391659_640W naszym otoczeniu niestety coraz więcej osób cierpi na różnego rodzaju zaburzenia psychiczne i emocjonalne. Problem ten dotyczy przede wszystkim mieszkańców dużych miast, gdzie pęd za pieniądzem i karierą sprzyja powstawaniu sytuacji mocno stresowych.

Wiele osób nie wie, gdzie należy szukać pomocy. Myślimy, że sami poradzimy sobie z dysfunkcjami, które nas dopadają. Jakże jest to błędne podejście do tematu. W niektórych kręgach przyznanie się do korzystania z pomocy psychoterapeutycznej wręcz wyklucza taką osobę ze środowiska. Na szczęście trend ten odchodzi w zapomnienie i coraz częściej oddajemy się w ręce specjalistów np. warszawscy psychoterapeuci nie narzekają na brak klientów i potrafią w szybki i sprawny sposób przywrócić człowieka do funkcjonowania w społeczeństwie.

Pierwsze kroki jakie powinny zostać poczynione , to wybór właściwej osoby, która będzie przeprowadzała terapię. Wbrew pozorom jest to bardzo trudne zadanie. W ostatnich czasach powstało bardzo dużo gabinetów psychoterapeutycznych, a w większych miastach można wręcz w nich przebierać. W Warszawie psychoterapeutów jest najwięcej.   Czym się kierować przy wyborze właściwego terapeuty? Przede wszystkim jego nieposzlakowaną opinią, na temat której zawsze można coś przeczytać w internecie. Kolejną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę to czy dany terapeuta jest w trakcie procesu certyfikacji czy już jest psychoterapeutą po egzaminie. Warto wspomnieć o doświadczeniu jakie nabył w trakcie całokształtu swojej pracy.  Być może prowadził wolontariat na rzecz jakiegoś stowarzyszenia. Jeśli wszystkie zdobyte informacje będą nas zadowalały, należy umówić się na pierwsze spotkanie, by poznać naszego psychoterapeutę osobiście. Podczas tego spotkania będziemy mogli zwrócić uwagę , czy odpowiada nam jego osobowość, głos, czy rzeczywiście jest tak miłą i ciepłą osobą, jaką został przedstawiony w internecie. Poza tymi wszystkimi cechami koniecznym jest aby terapeuta posiadał dużą dozę empatii i potrafił tak poprowadzić terapię, by przyniosła zamierzony efekt.

Dodaj komentarz