Qumak S.A. wykonał obiekt na rzecz Mobile Switching Centre wraz z Data Center

MSC&DC 1Spółka Qumak na zlecenie SPV Grodzisk Sp. z o.o. zbudowała w Grodzisku Mazowieckim najnowocześniejszy w Polsce i jeden z najbardziej zaawansowanych technologicznie w Europie obiektów z funkcją Mobile Switching Centre & Data Center. Będą z niego korzystać przede wszystkim firmy Polkomtel Sp. z o.o. oraz Cyfrowy Polsat S.A. Wartość projektu to prawie 83 mln zł.

W Grodzisku Mazowieckim powstało Mobile Switching Centre & Data Center (MSC&DC). Będzie ono pełniło funkcję zaawansowanej technologicznie cyfrowej centrali telekomunikacyjnej oraz Centrum Przetwarzania Danych. Qumak S.A. jest głównym wykonawcą inwestycji, zleconej przez SPV Grodzisk – spółkę celową powołaną przez inwestora do realizacji tego przedsięwzięcia. Warszawski integrator był odpowiedzialny za kompleksową realizację inwestycji, w tym za wybudowanie i wykończenie obiektu wraz infrastrukturą techniczną oraz towarzyszącą. Możliwości tego technologicznie zaawansowanego budynku wykorzystają firmy Polkomtel oraz Cyfrowy Polsat.

– To najnowocześniejsze w Polsce i jedno z najbardziej zaawansowanych technologicznie centrów w Europie powstało przede wszystkim z myślą o naszych klientach. Zapewnimy milionom klientów Plusa i Cyfrowego Polsatu jeszcze lepszą obsługę i jeszcze większy komfort korzystania z naszych usług. Klienci wymagają coraz bardziej nowoczesnych i śmiałych technologicznie rozwiązań – Plus i Cyfrowy Polsat inwestują więc w najnowocześniejsze i najwyższej jakości rozwiązania technologiczne, również w obszarze IT. Obiekt ma duży potencjał rozwoju, co jest szczególnie istotne w przypadku tak innowacyjnych spółek technologicznych jak Plus i Cyfrowy Polsat – powiedział Tomasz Gillner-Gorywoda, Dyrektor Generalny Polkomtel Sp. z o.o.

Do głównych zadań realizowanych w Mobile Switching Centre & Data Center będzie należeć m.in. koordynacja połączeń pomiędzy użytkownikami, proces autoryzacji i uwierzytelniania abonentów oraz zestawianie dziesiątków tysięcy połączeń w celu szybkiego przesyłania danych. Dzięki temu możliwa będzie sprawniejsza i szybsza obsługa klientów. Ponadto w wysoko wyspecjalizowanych pomieszczeniach technicznych – serwerowniach, z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa, będą przechowywane oraz przetwarzane dane klientów firmy Polkomtel i Cyfrowy Polsat. Rozwijane w nich będą także kolejne usługi i produkty komercyjne.

– Centrum w Grodzisku jest dla nas kolejnym krokiem w umacnianiu pozycji lidera w zakresie realizacji Data Center. Zaangażowanie w tego typu projekty stanowi element konsekwentnie realizowanej przez nas strategii biznesowej – powiedział Paweł Jaguś, Prezes Qumak S.A. W ostatnich latach wykonaliśmy ponad 40 tego typu projektów. Zdobyte doświadczenie pozwoliło nam stworzyć obiekt, spełniający najwyższe normy bezpieczeństwa oraz niezawodności. Ponadto, dzięki wykorzystaniu nowoczesnych rozwiązań z zakresu Green Building, centrum charakteryzuje się bardzo wysoką efektywnością energetyczną – dodał.

W budynku o powierzchni całkowitej 6 850 m² Qumak wykonał klimatyzację precyzyjną, wykorzystującą jako czynnik chłodniczy wodę lodową oraz powietrze zewnętrzne. W efekcie obiekt jest przyjazny dla środowiska. Ponadto zainstalowano szereg rozwiązań, które zapewniają możliwość analizy rozkładu temperatury powietrza, cyrkulującego w serwerowni. Dzięki tym rozwiązaniom centrum ma jeden z najniższych w Polsce współczynników PUE (współczynnik mierzący efektywność zużycia energii), co ma wpływ na znaczne obniżenie kosztów zużycia energii.

Wykonawca zadbał o niezawodność podstawowych systemów centrum – zasilania, chłodzenia i infrastruktury IT. Kluczowe instalacje zbudowane zostały redundantnie, co oznacza, że podczas awarii pojedynczego urządzenia, natychmiast włączy się zapasowe w taki sposób, aby nie było wpływu na usługi świadczone abonentom. W obiekcie wykorzystano najwyższej klasy systemy bezpieczeństwa budynku. Ochronę pożarową zapewnia kompleksowy system składający się m.in. z systemu sygnalizacji pożaru, wczesnej detekcji dymu oraz gaszenia gazem (bezpieczny dla ludzi). Takie zabezpieczenie umożliwia szybsze podjęcie działań przez ochronę obiektu i przyczynia się do zminimalizowania skutków pożaru. Dodatkowo obiekt będzie w pełni zautomatyzowany dzięki systemowi zarządzania budynkiem (BMS).

Realizacja tak dużego i zaawansowanego technologicznie obiektu stanowiła bardzo skomplikowany proces inwestycyjny – powiedziała Dorota Cichoń, Prezes Zarządu SPV Grodzisk Sp. z o.o. Zakończenie tego projektu sukcesem, to efekt doświadczenia oraz ogromnego zaangażowania wszystkich podmiotów odpowiedzialnych za jego wykonanie – dodała.

MSC&DC to kolejny projekt w portfolio spółki Qumak. W ciągu ostatnich lat integrator wykonał kilkadziesiąt Data Center dla największych firm i instytucji w Polsce. Wśród nich wymienić można, bardzo rygorystyczne pod względem wymogów bezpieczeństwa, projekty dla podmiotów finansowych, m.in. dla Banków Spółdzielczych z Grupy BPS czy Banku BPH.

Dodaj komentarz