Nowotwory złośliwe, zaraz po chorobach układu krążenia, są drugą przyczyną śmierci Polaków. Najczęściej słyszaną diagnozą wśród mężczyzn jest rak płuc, rak gruczołu krokowego czy jelita grubego. Nie możemy jednak zapominać o tym, że wczesne wykrycie nowotworów, w większości przypadków, daje gwarancję całkowitego wyleczenia.
Według danych Centrum Onkologii Instytutu im. Marii Skłodowskiej Curie w Warszawie, na każdy 100 tys. polskiej populacji przypada 365 zachorowań z powodu nowotworów złośliwych. Wśród Panów największą śmiertelnością charakteryzuje się rak płuc, dotykając 21 proc. chorujących mężczyzn, zaraz po nim jest rak gruczołu krokowego (13 proc.) oraz jelita grubego, na którego cierpi 11 proc. zdiagnozowanych mężczyzn.
Oddychaj pełną piersią
Rak płuc jest jednym z najgroźniejszych i najczęściej atakujących nowotworów. Na jego wystąpienie szczególnie narażeni są tzw. nałogowi palacze, ale także palacze bierni. Rak płuc charakteryzuje się tym, iż rozwija się bardzo powoli – praktycznie bezobjawowo – tylko po to, by zaatakować ze zdwojoną siłą, bez żadnego ostrzenia. – Jego objawy bardzo często są niespecyficzne, dlatego przez większość z nas są one po prostu ignorowane – mówi lek. med. Sebastian Woźniak z poznańskiego szpitala Med Polonia. – To, co powinno zwrócić naszą uwagę, to zmiana charakteru kaszlu, występowanie duszności, krwioplucia lub przedłużające się i nawracające zapalenia płuc – dodaje lek. med. Sebastian Woźniak. Ponieważ objawy bardzo często mylone są z przeziębieniem, pacjenci podejmują leczenie na własną rękę, jednak bardzo ważne jest, by nie lekceważyć jakichkolwiek sygnałów. – Pacjent po zgłoszeniu się do nas zostaje objęty specjalnym pakietem badań, w którego skład wchodzi badanie rentgenowskie klatki piersiowej oraz konsultacja onkologiczna – mówi lek. med. Sebastian Woźniak z poznańskiego szpitala Med Polonia – W przypadku podejrzanych zmian następuje rozszerzenie diagnostyki o badanie tomografii komputerowej oraz o bronchoskopię z pobraniem wycinków tkanki do badań histopatologicznych – wyjaśnia.
W przypadku, gdy diagnoza się potwierdzi, wybór terapii zależy od stadium choroby danego pacjenta. – Jeśli guz zostanie wykryty we wczesnym stadium, bez przerzutów, zazwyczaj usuwany jest zajęty przez raka płat płuca. Natomiast, zdarza się też tak, że pacjent nie kwalifikuje się do operacji i pozostaje prowadzenie leczenia zachowawczego, czyli radio- lub chemioterapii – mówi lek. med. Sebastian Woźniak.
Krok do dobrego zdrowia
Nowotwór gruczołu krokowego zwany też rakiem prostaty, dotyczy głównie mężczyzn po 50 roku życia. Na jego obecność najbardziej narażeni są mężczyźni, w których rodzinach występowała lub występuje tego rodzaju choroba. Nowotwór rozwija się powoli, a na objawy trzeba czekać nawet kilkanaście lat od pojawienia się pierwszych komórek. – Sygnałami ostrzegawczymi może być osłabienie strumienia moczu, ból i pieczenie podczas jego oddawania, zaburzenia erekcji, a także krew w moczu lub w nasieniu – mówi lek. med. Sebastian Woźniak z poznańskiego szpitala Med Polonia. – Wówczas konieczna jest wizyta u urologa, który wykona badanie per rectum, czyli przezodbytnicze badanie prostaty oraz oznaczenie w surowicy krwi markera nowotworowego PSA. Uzupełnieniem diagnostyki jest także wykonanie badania USG – wyjaśnia. Raka prostaty może być leczony hormonalnie lub operacyjnie, można również zastosować radioterapię, wszystko uzależnione jest jednak od stopnia zaawansowania choroby.
Cichy i cierpliwy zabójca
Na raka jelita grubego każdego roku choruje coraz większa liczba osób. Choroba ta także najczęściej dotyka osoby po 50 roku życia. Za jej powstawanie odpowiada głównie nasz obecny styl życia. Zła dieta, uboga w witaminy, wapń i składniki odżywcze, przetworzone produkty oraz zbyt mała ilość błonnika, a także używki, siedzący tryb życia i brak ruchu mogą nieść za sobą bardzo przykre konsekwencje. Duże znaczenie mają także genetyczne obciążenia. – Rak jelita grubego znajduje się w pierwszej trójce najczęstszych nowotworów wśród mężczyzn – mówi lek. med. Sebastian Woźniak z poznańskiego szpitala Med Polonia. – Powstaje on w procesie trwającym od 7 do 14 lat, a następnie przez pierwszych kilka lat rośnie nie dając żadnych objawów – dodaje. Dopiero w dalszych stadiach rak daje o sobie znać, pojawiają się zaburzenia perystaltyczne, takie jak biegunki, zaparcia krwawienia z odbytu, długie cienkie stolce, ciemne plamy krwi w stolcach, wymioty, częste bolesne oddawanie gazów, utrata apetytu, spadek masy ciała, a czasami przewlekła niedokrwistość.
Aby wykryć nowotwór jelita przeprowadzana jest kolonoskopia. – W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości lekarz wykonujący badanie wycina podejrzaną zmianę lub pobiera wycinek do badania histopatologicznego – mówi lek. med. Sebastian Woźniak. – Dodatkowo przeprowadza się również oznaczenie dwóch markerów nowotworowych związanych z nowotworami przewodu pokarmowego – CEA i CA 19-9, które nie są wykorzystywane, jako samodzielne badanie przesiewowe, jednakże doskonale uzupełniają diagnostykę pozwalając na szerszy wgląd w stan zdrowia badanej osoby. Wyniki wszystkich badań zostają także dokładnie omówione podczas konsultacji onkologicznej – podsumowuje.