Tradycyjne metody nauczania angielskiego odchodzą do lamusa. Ludzie uczący się języka w szkołach może i opanowali w jakimś stopniu gramatykę, ale ze swobodnym mówieniem po angielsku mają już problem. Dzieje się tak, ponieważ tradycyjne metody skupiają się w dużej mierze na gramatyce i pisowni, a nie na konwersacji. Dla wszystkich tych, którym zależy na opanowaniu języka w mowie, polecamy metodę Callana.
Czym wyróżnia się Metoda Callana?
Naczelnym założeniem tej metody jest przełamanie bariery językowej. Chodzi o to, by uczestnicy kursu nie krępowali się mówić, by nauczyli się myśleć w języku angielskim. I nie chodzi tu o myślenie „jak”, ale „co”. Nieważne jest więc, jakich słów używasz. Liczy się to, co powiesz i czy druga osoba będzie w stanie Cię zrozumieć.
Zasada jest prosta. Zajęcia prowadzone są od początku do końca w obcym języku. Lektor omawia dany materiał, a następnie zadaje do niego pytania. Kursanci nie mają dużo czasu na zastanawianie się nad odpowiedzią. Muszą odpowiedzieć w ciągu kilku sekund, a lektor na bieżąco poprawia ich błędy. Tempo prowadzenia zajęć jest naprawdę duże. Ale dzięki temu uczniowie mogą usłyszeć i przyswoić więcej słówek. To wpływa również na dynamikę zajęć. Kursanci wiedzą, że muszą się skupić. Po jakimś czasie nie tłumaczą już sobie wszystkiego na język ojczysty, ale od razu myślą w języku angielskim.
Co wpływa na skuteczność tej metody?
Przede wszystkim musimy wiedzieć, że sukces i opanowanie materiału to zasługa ciągłego powtarzania materiału. W Metodzie Callana na każdych zajęciach są powtórki z poprzednich lekcji. Zajęcia prowadzone są w małych grupach – maksymalnie do 10 osób. Dzięki temu każda osoba ma szansę się wypowiedzieć.
A o czym rozmawia się na takich lekcjach? Lektorzy nie skupiają się na jakichś abstrakcyjnych rzeczach, które nie dotyczą uczestników. Preferują konwersację o wszystkim, co nas otacza. Nie dziwi więc fakt, że poruszane są często tematy społeczne, polityczne czy kulturalne. Chodzi o to, by język nie był oderwany od życia.
Angielski metodą Callan Częstochowa? Zajrzyjcie na stronę: http://tarkowski.edu.pl/.