Kredyt na dowolny cel a może kredyt celowy? / kredyt gotówkowy

Kredyt na dowolny cel to najbardziej popularny produkt, jaki oferuje niejeden bank, który działa na terenie naszego kraju. Okazuje się jednak, że coraz większym zainteresowaniem cieszy się także kredyt celowy. Jaka jest różnica pomiędzy tymi zobowiązaniami? Które powinien wybierać przyszły kredytobiorca? Przedstawiamy główne cechy tych dwóch form finansowego wsparcia ze strony banków.

 

Kredyt na dowolny cel – charakterystyka

Kredyt na dowolny cel to kredyt gotówkowy, który może być zaciągany na cokolwiek tylko zechce kredytobiorca. Oznacza to, że bank zupełnie nie ingeruje w cel, a kredytobiorca może swobodnie dysponować otrzymanymi środkami. Najczęściej na taki kredyt gotówkowy decydują się osoby, które chcą podzielić pieniądze i przeznaczyć je na różne cele. Część może być przeznaczona na spłatę zaległych zadłużeń, część na remont mieszkania, a część na wakacyjny wyjazd. Dla banku ważne jest jedynie to, by kredytobiorca w terminie wywiązywał się z warunków podpisanej umowy.

Aby zaciągnąć kredyt na dowolny cel, niezbędna jest odpowiednia zdolność kredytowa. Procedura w tym przypadku jest dokładnie taka sama jak przy innych zobowiązaniach. Analityk kredytowy pod uwagę bierze przede wszystkim miesięczne dochody kredytobiorcy, które wskazują na możliwość radzenia sobie ze spłatą miesięcznych rat.

Kredyt celowy – główne cechy

Kredyt celowy to coraz częściej zaciągane zobowiązanie. To kredyt gotówkowy, który jest z reguły nieco tańszy niż kredyt na dowolny cel. Wszystko dlatego, że bank uzyskuje dodatkowe zabezpieczenie, właśnie w postaci celu finansowego wsparcia. W przypadku kredytu celowego bank wymaga od kredytobiorcy, by ten określił konkretny cel zaciągania zobowiązania, a potem udokumentował jego zakup.

Warto wiedzieć, że kredyt celowy może być zaciągany tak naprawdę na wszystko, na dom, samochód, remont mieszkania, wakacje, szkolną wyprawkę czy językowe kursy. Kredytobiorca musi wykazywać odpowiednią zdolność kredytową, ale uznaje się, że taki kredyt można uzyskać na uproszczonych zasadach. Jak już wspomnieliśmy, w wielu przypadkach cel staje się głównym zabezpieczeniem przed ewentualną niewypłacalnością kredytobiorcy.

Oferta specjalna banków

Nie da się ukryć, że to kredyty celowe są nieco bardziej korzystne od zobowiązań na dowolny cel. Warto śledzić oferty banków, bo instytucje te doskonale wyczuwają potrzeby swoich potencjalnych klientów. Najatrakcyjniejsze są oferty sezonowe. Przed wakacjami można wtedy zaciągać kredyt gotówkowy na wymarzony urlop, a przed świętami uzyskać środki na zakup prezentów.

Podsumowanie

Osoby, które stoją przed wyborem konkretnej oferty banku, pod uwagę powinny wziąć przede wszystkim swoje indywidualne potrzeby. Nie można jednoznacznie stwierdzić, który produkt jest lepszy. Na pewno przed podjęciem ostatecznej decyzji należy porównać różne oferty – w tym celu pomocne stają się rankingi kredytów gotówkowych, które publikowane są przynajmniej raz w miesiącu przez same banki.

Dodaj komentarz