Higiena intymna. Co radzą ginekolodzy?

girl-97433_640Higiena intymna wymaga szczególnej uwagi. Stawia ona nieco inne wymogi niż pielęgnacja reszty ciała. W końcu mamy do czynienia z niezwykle delikatną skórą. Wbrew pozorom ciepła woda i mydło nie zawsze są najlepszym rozwiązaniem. Zwłaszcza jeśli chodzi o higienę kobiet. Miejsca intymne potrzebują specjalnych żeli o właściwym poziomie pH. Rynek kosmetyczny wciąż się rozwija i oferuje coraz więcej preparatów. Niestety niewiele pań zdaje sobie sprawę z tego, pod jakim kątem dokonywać wyboru odpowiedniego kosmetyku.

Odpowiedni płyn do higieny intymnej

Codzienny prysznic jest wymogiem, zwłaszcza podczas miesiączki. Używanie gąbki lub myjki jest niedopuszczalne. Skóra w miejscach intymnych jest tak delikatna, że nie trudno o podrażnienie. Nie należy także używać wszelkiego rodzaju sprayów czy kremów gdyż może to spowodować, że do pochwy dostaną się szkodliwe bakterię. Dlaczego nie możemy używać zwykłych żeli pod prysznic? Otóż wysuszają one śluzówkę, niszcząc naturalną mikroflorę. Prowadzi to do dyskomfortu fizycznego, który objawia się swędzeniem i pieczeniem. Zwiększa się również ryzyko infekcji. Co więcej, nieodpowiedni płyn powoduje nieprzyjemny zapach. Preparat powinien zawierać w swoim składzie rumianek, gdyż ma on działanie kojące. Składnik świetnie radzi sobie z podrażnieniami. Podobne działanie ma szałwia, kora dębu, nagietek, przywrotnik, babka lancetowata czy aloes. Bardzo ważna jest również, aby żel zawierał w sobie kwas mlekowy. Wpływa on korzystnie na poziom pH dróg rodnych. Należy unikać związków, które mogą powodować reakcje alergiczną skóry. Są to m.in. parabeny, pochodne formaldehydu oraz detergent SLS.

Inne aspekty wpływające na higienę

Mogłoby się wydawać, że stosowanie wkładek higienicznych jest dobrym rozwiązaniem. Ma ono jednak pewną szczególnie istotną wadę. Każdy ginekolog podkreśla, że ich używanie blokuje dostęp powietrza do pochwy, co niekorzystnie wpływa na jej kondycję. Lekarze odradzają również noszenie majtek typu stringi. Wpływają one bardzo negatywnie na higienę oraz mogą powodować podrażnienia.

Wizyta w gabinecie ginekologicznym może być dla wielu kobiet krępująca. Konsultacja z lekarzem pomoże jednak dobrać odpowiednie preparaty do higieny intymnej, co korzystnie wpłynie na nasze zdrowie. Specjaliści z DenTeam cechują się nie tylko wiedzą z zakresu ginekologii, ale również delikatnością i taktem co sprawia, że wizyty nie są dla pacjentek stresujące.

Dodaj komentarz