Gdy pęka głowa

prasowkaKilkunastosekundowy silny i nagły ból głowy, atakujący nawet połowę twarzy lub występujący punktowo – tak najczęściej objawia się problem zwany neuralgią nerwu trójdzielnego. Dolegliwości tej nie powinniśmy lekceważyć, ponieważ może być ona objawem bardzo poważnych schorzeń i prowadzić do groźnych powikłań.

Neuralgia nerwu trójdzielnego nazywana jest również rwą twarzową lub po prostu nerwobólem. Dotyka ona nerwu ocznego, szczękowego i żuchwowego tworząc w ten sposób na twarzy bolesny obszar w kształcie litery V. Schorzenie to może wystąpić zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, jednak znacznie częściej problem ten dotyczy Pań po 50. roku życia.

Skąd przychodzi ból?

Nerwobóle pojawiają się nagle, są silne, bolesne i przeszywające. Nie trwają zbyt długo – maksymalnie dwie minuty – a uczucie to porównywane jest do rażenia prądem. Dodatkowo nerwobólom towarzyszyć może katar, łzawienie, zaczerwienienie i skurcz twarzy. Czasami dochodzi także do zaburzeń zmysłów takich jak smak czy słuch.

Najlepsza depilacja Warszawa Centrum w najlepszej jakości

Przyczyn występowania neuralgii nerwu trójdzielnego jest wiele, są to m.in. bezpośrednie podrażnienia czy uszkodzenia nerwu, ale także ucisk tętnic i żył. Za najważniejszą z przyczyn uznaje się właśnie konflikt naczyniowo-nerwowy, który polega na ucisku zakończeń czuciowych nerwu trójdzielnego przez naczynia krwionośne w czaszce. Jeżeli naczynia krwionośne naciskają zbyt mocno na włókna nerwowe, dojść może do zaburzeń bodźców czuciowych, a wtedy wystąpić mogą wspomniane nagłe nerwobóle. Pobudzać bolesne dolegliwości mogą nawet delikatne dotknięcia skóry policzka, nosa czy brody, zimna i gorąca woda, golenie, mówienie, a nawet przeżuwanie pokarmów.
Niestety, bardzo często neuralgie mylone są z migreną, dzieje się tak zwykle wtedy, kiedy ból pojawia się w okolicach oczu i skroni. Objawów tych nie powinniśmy, lekceważyć, ponieważ silne bóle mogą być m.in. następstwem chorób nowotworowych lub stwardnienia rozsianego.

Problem z głowy

Trudno wskazać jedną odpowiednią metodę, która pomoże pozbyć się nerwobóli. Najczęściej leczenie tego typu dolegliwości rozpoczynamy na własną rękę, wykorzystując do tego leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Nie wiele osób wie, że poprawić stan zdrowia można, chociażby za pomocą odpowiednio zbilansowanej diety. Osoby cierpiące na tę chorobę powinny zadbać o to, by w ich menu nie zabrakło produktów bogatych w witaminę B, które odpowiadają m.in. za prawidłowe funkcjonowanie naszego układu nerwowego. Ważne jest, by spożywać produkty pełnoziarniste, drożdżowe, warzywa strączkowe, mięso i nabiał.
Innym rozwiązaniem pomagającym w walce z silnymi bólami twarzy mogą być naturalne metody leczenia. Coraz popularniejsza staje się fototerapia, czyli metoda, która dostarcza organizmowi niezbędną ilość światła przez cały rok i zwiększa tym samym naszą odporność. – Bioharmonizer Fotonowy to aparat, który działa na organizm za pomocą promieniowania podczerwonego. Może ono pobudzać przepływ wewnętrznej energii i stymulować organizm do radzenia sobie z wszelkiego rodzaju dolegliwościami, m.in. z różnego rodzaju neuralgiami czy porażeniami nerwów. Niewątpliwą zaletą aparatu jest jego niewielki rozmiar i prosty sposób użycia, dzięki czemu możemy z niego samodzielnie korzystać w domowym zaciszu – mówi Paweł Zając, wiceprezes zarządu firmy Bio-Medex, producenta urządzenia.
W leczeniu schorzenia wykorzystywana jest także akupunktura polegająca na umiejscawianiu bardzo cienkich igieł w punktach zlokalizowanych na twarzy, które bezpośrednio korelują z trzema gałęziami nerwu trójdzielnego. Jednak w momencie, gdy leki i naturalne metody leczenia nie skutkują, bóle stają się coraz częstsze konieczna może okazać się ingerencja chirurgiczna.

Dodaj komentarz