Garnitury nieformalne – na jakie okazje?

Garnitur zazwyczaj kojarzy się z ważną uroczystością, taką jak ślub, rozmowa kwalifikacyjna czy też spotkanie biznesowe. Warto jednak pamiętać, że wraz z rozwijającymi się trendami w modzie pojawiła się również nieformalna wersja tego stroju. Tym sposobem nieformalny garnitur stał się idealnym połączeniem elegancji oraz wygody, co sprawdza się w różnych sytuacjach i pozwala na tworzenie oryginalnych stylizacji. Jak wykorzystać garnitur nieformalny?

Garnitur nieformalny – czyli jaki?

Nieformalne garnitury są niezwykle uniwersalne, głównie dlatego, że w zależności od dodatków możemy stworzyć zupełnie różne zestawy, które sprawdzą się na dowolną okazję. Czym charakteryzują się takie modele? Zazwyczaj posiadają znacznie luźniejszy krój niż tradycyjne garnitury, na dodatek nierzadko są wykonane z lżejszych materiałów. Gwarantuje to wyjątkowy komfort noszenia.

Do garniturów nieformalnych z pewnością możemy także zaliczyć warianty w kratę. Chociaż coraz częściej widujemy je także na tak istotnych uroczystościach, jak chociażby śluby, to jednak nie da się ukryć, że tego typu wzory najlepiej sprawdzają się na bardziej swobodne wyjścia. Wersji jest nieskończenie wiele – kratka może być subtelna i widoczna jedynie z bliska, ta bardziej zdecydowana i kolorowa to z kolei doskonały wybór na imprezy.

Dlaczego warto posiadać nieformalny garnitur?

Żaden mężczyzna nie może się obejść bez garnituru, nawet jeśli pracuje w miejscu, gdzie nie panuje określony dress code, w związku z czym bardziej elegancki strój jest zakładany wyłącznie kilka razy w roku. Zazwyczaj jednak w szafach goszczą tradycyjne, jednolite modele – czarne, szare lub granatowe, które są uważane za niezwykle uniwersalne, ponieważ mogą być zakładane na różne okazje.

Nieformalny garnitur to jednak doskonałe rozwiązanie, kiedy mamy uczestniczyć w wydarzeniu, gdzie nie wystarczy zwykły t-shirt i dżinsy, a zamiast tego jest wymagany bardziej elegancki zestaw. Na dodatek warto pamiętać, że poszczególne części takiego garnituru możemy dowolnie zestawiać z innymi częściami garderoby. Przykładowo marynarka w połączeniu z lnianymi spodniami i mokasynami tworzy stylizację znakomitą na wyjście do klubu ze znajomymi. W ten sposób garnitur męski nie będzie przesadzony, co nie przeszkodzi w zachowaniu estetyki całego ubioru.

Dodatki do nieformalnego garnituru

Jeśli chcemy jeszcze bardziej ożywić strój i sprawić, że będziemy wyróżniać się z tłumu, to warto połączyć nieformalny garnitur z ciekawymi dodatkami. Dzięki temu zestaw nabierze jeszcze swobodniejszego charakteru, co sprawdzi się podczas wyjść z przyjaciółmi, na letnie imprezy, rodzinne kolacje i nie tylko.

Jakie ciekawe dodatki możemy wybrać, kiedy planujemy założyć nieformalny garnitur?

  • Kolorowa, kontrastująca poszetka – jeśli garnitur, który posiadamy, jest w jednolitym kolorze, to znakomitym rozwiązaniem będzie wybór poszetki o jakimś ciekawym wzorze, który będzie zwracał uwagę.
  • Nietypowe skarpetki – zamiast tradycyjnych czarnych skarpet można założyć model o jaskrawej barwie bądź z zabawnym rysunkiem.
  • Intrygujący krawat – w romby, w paski bądź w kropki.
  • Pasek z ozdobną klamrą – przyciągnie spojrzenia w momencie, kiedy rozepniemy marynarkę.
  • Ekstrawaganckie szelki – umożliwiają uzyskanie luźnego, swobodnego wyglądu.

Jak dobrać koszulę do garnituru?

Koszula męska nie musi być biała, niebieska czy szara – są to oczywiście najbardziej klasyczne propozycje, które jednak warto zachować na duże uroczystości. W przypadku garnituru nieformalnego zaś możemy sobie pozwolić na zdecydowanie większe szaleństwo.

W ten sposób koszula może ciekawie kontrastować z garniturem, np. w przypadku, gdy marynarka i spodnie są jednolite i pozbawione ozdób. Wówczas koszula może mieć jakiś intrygujący, niecodzienny wzór, który sprawi, że stylizacja nie będzie zbyt nudna i nada się na spotkanie z przyjaciółmi w barze.

Oczywiście to nie znaczy, że garnitur z unikalnym designem musi iść w parze ze zwyczajną, „bezpieczną” koszulą. Zamiast decydować się na biały, tradycyjny wariant, wystarczy model w bardziej ekstrawaganckim kolorze, np. fioletowym lub bordowym.