Bardzo ważną rolę w niemalże każdym pojeździe pełni olej silnikowy. Dzięki niemu wszystkie podzespoły sprawnie funkcjonują i zapewniają bezawaryjną pracę silnika.
Regularna wymiana oleju silnikowego
Olej silnikowy to substancja, która jest konieczna, by samochód jeździł długo i bezawaryjnie. Na rynku można znaleźć oleje silnikowe oraz oleje przekładniowe. Zapobiegają one korozji metalowych części silnika, zapewniają odpowiednie jego chłodzenie, a także zapobiegają gromadzeniu się i osadzaniu zanieczyszczeń wewnątrz silnika. W sklepach specjalizujących się w sprzedaży artykułów motoryzacyjnych znaleźć można oleje różnych marek, takich jak Mobil, Castrol, Shell, Total, Elf czy Valvoline. Wielu kierowców często zastanawia się czy mogą dolać inny rodzaj oleju niż ten, który aktualnie znajduje się w silniku. Szybka pożyczka to dodatkowy zastrzyk gotówki, dzięki której dokupisz wysokiej jakości olej silnikowy i inne substancje do swojego samochodu.
Mieszanie się ze sobą olejów
Zmieszanie ze sobą dwóch olejów silnikowych tego samego typu nie wpłynie negatywnie na pracę motoru napędowego. Warunkiem jest jednak, by dolewana substancja spełniała wszelkie normy zalecane przez producenta.
Aby olej silnikowy spełniał swoje wszystkie funkcje, musi charakteryzować się odpowiednią klasą lepkości i jakości. Wybierając produkty, należy trzymać się wszystkich parametrów, bowiem niewłaściwa mieszanina nie zapewni silnikowi należytej ochrony. Do miski olejowej można wlać produkt innego producenta pod warunkiem, że wyróżnia się identyczną klasą lepkościową i jakościową. Lepkość określa bowiem opór płynięcia cieczy. Klasą jakościową określa się normę, a oznacznikami są zazwyczaj litery. Im dalsza litera w alfabecie tym norma jest wyższa. Podsumowując oleje silnikowe są i mogą być ze sobą mieszane, jednak nie każdy z każdym. Zależy Ci na bezproblemowej jeździe samochodem? Zakup odpowiedni olej i preparaty konserwujące. Szybka pożyczka pozwoli Ci sfinalizować tego typu zakupy.
Kiedy nie mieszać olejów?
Kategorycznie nie wolno dolewać oleju, który ma zupełnie inną klasę niż ten, który jest aktualnie używany. Oba produkty nie zmieszają się właściwie, przez co może dojść do groźnej w skutkach awarii silnika. Dolanie oleju starszej generacji może wiązać się z obniżeniem stabilności termicznej, a także przyspieszeniem tempa odkładania się zanieczyszczeń.czyszczeń.